Vojáci začnou své jednotky a techniku k jihočeské jaderné elektrárně přesouvat v úterý 19. března. V dopoledních hodinách dorazí vojáci pěších rot Aktivní zálohy Armády ČR z Krajských vojenských velitelství České Budějovice a Pardubice. Obě roty se budou přesouvat z Vojenského újezdu Boletice, kde budou cvičit od pátku 15. března.
110 záložníků z Pardubic a jihu Čech
„Celkem tady bude na 110 záložníků z Pardubického a Jihočeského kraje. Je to poprvé v historii těchto cvičení, kdy se na ochraně Jaderné elektrárny Temelín budou podílet dvě roty ze dvou různých krajů. Vojáci zřídí dvě kontrolně propouštěcí místa na účelových komunikacích směřujících do elektrárny a ochranu prvku kritické infrastruktury státu budou cvičit také u rozvodné stanice Kočín,“ představil úlohu aktivních záloh Miroslav Lyga, mluvčí Krajského vojenského velitelství České Budějovice.
Během úterního odpoledne dorazí také 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic. K elektrárně přiveze například zařízení pro odpalování raket, radar pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby. „Naším hlavním úkolem je chránit vzdušný prostor. V okamžiku, kdy je aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany České republiky, se naši vojáci přesouvají k elektrárně. V nadcházejících dnech si zde opětovně procvičíme zaujetí postavení, odvrácení útoku ze vzduchu i komunikaci s ostatními složkami,“ uvedla Jana Samcová, tisková mluvčí 25. protiletadlového pluku Strakonice.
Zásahová jednotka policie
Cvičit bude i policie, která má svoji speciální jednotku trvale přítomnu u elektrárny. „Přesuny techniky se nás nebudou týkat. Do cvičení se zapojí naše speciální, respektive zásahová jednotka, kterou doplní policisté eskortního oddělení. Novinkou letošního roku je i jistý prvek sledování. V rozehře cvičení totiž hraje svoji roli i služba kriminální policie,“ konstatoval mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.
Do cvičení, které se uskuteční mimo areál temelínské elektrárny, se zapojí i ČEZ. „Cvičit bude kompletně celá ostraha a bezpečnostní opatření bude přijímat i havarijní štáb elektrárny. Celkově půjde přibližně o stovku lidí,“ uvedl Marek Sviták, tiskový mluvčí elektrárny Temelín.
Už v základním režimu patří Temelín k nejpřísněji střeženým subjektům v zemi. Má vlastní systém fyzické ochrany, který zahrnuje technické a organizační bariéry a několik desítek pracovníků bezpečnostní agentury. Vedle toho se na ochraně elektrárny nepřetržitě podílí policie i armáda. „Pokud by vláda vyhlásila mimořádná bezpečnostní opatření, tak celý systém by se ještě zpřísnil. A právě tato spolupráce se bude procvičovat,“ doplnil Sviták.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva