„Reakce na působení elektronického boje na naše prostředky je jedno z vrcholných cvičení radiotechnického praporu, kdy klademe důraz na schopnost odolat potencionálnímu nepříteli, ale i na vycvičení obsluhy radiolokátoru v těchto podmínkách,“ přibližuje hlavní úkol cvičení zástupce velitele 262. radiotechnického praporu major Václav Macháček.
Radiolokační technika zjišťuje polohy cílů na základě vysílání a příjmu elektromagnetické vlny. Disponuje několika typy ochran proti rušení, které se v případě potřeby dají použít. Ovšem nic není předem dané a v elektrotechnice to platí dvojnásob. „Nikdy nemůžete vědět, čím bude nepřítel disponovat, jaký typ rušení použije a zda je radiolokační prostředek vůbec schopen reagovat. Abychom si vše ověřili, realizují se právě tato cvičení ve spolupráci s opavským praporem elektronického boje, kdy si obě strany vyzkouší své možnosti, a technici či operátoři si v praxi procvičí dosavadní zkušenosti,“ dodává major Macháček.
Cíl samotného cvičení se od předchozích let zvlášť nelišil, šlo především o testování odolnosti proti rušení a nácvik činností při využití prostředků elektronického boje protivníkem. Elektronický boj se zabývá nejen zjišťováním a vyhodnocováním různých typů signálů pro identifikaci vlastních sil i sil protivníka, ale odvrácením hrozeb nepřítele. Jde nejen obranu ve formě specifických pasivních prostředků, ale i o nejmodernější techniku, která dokáže za určitých podmínek omezit činnost nepřítele. A právě situace, kdy protivník využívá prostředky elektronického boje, byla námětem cvičení FADR GUARD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva