„Se slovenskou armádou spolupracujeme velice intenzivně. Podobná setkání nám dávají prostor k podrobným diskusím, jsou příležitostí k výměně zkušeností a poznatků jak při společných aktivitách, tak během nasazení v zahraničních operacích nebo v hotovostních silách,“ zdůraznil generál Bečvář.
V úvodu pracovní cesty navštívil generál Bečvář 5. pluk speciálního určení v Žilině, kde si během statické ukázky prohlédl techniku a vybavení jednotky a položil věnec k památníku vojákům Sil pro speciální operace.
Zkušenosti z Pobaltí
Během společných jednání generálové hovořili o zkušenostech z působení jednotek v Pobaltí, které Česká republika v rámci výcvikové aktivity zemí V4 zahájila v prvním čtvrtletí minulého roku v Litvě a na které Slovensko navázalo vysláním jednotky do Lotyšska. Získané zkušenosti využívají obě armády k přípravě jednotek, které budou nasazeny v Pobaltí v sestavě sil eFP.
„České republika se do aliančních sil posílené předsunuté přítomnosti eFP zapojí od poloviny tohoto roku dvěma bojovými uskupeními. Mechanizovanou rotou pod vedením Německa na území Litvy v počtu do 230 osob a dále minometnou četou pod vedením Kanady na území Lotyšska v počtu do 60 osob,“ připomněl generál Bečvář.
Pozornost byla věnována vyčleňování sil a prostředků pro bojové uskupení Evropské unie (EU BG), které společně státy zemí V4 pod vedením Polska připravují pro druhou polovinu roku 2019. Armáda ČR převzala roli vedoucí země v oblasti logistiky a zdravotnictví.
Bilaterální spolupráce i vojenská cvičení
Generálové diskutovali o současném stavu bilaterální spolupráce a společných cvičeních v roce 2018. Hlavní výcvikovou aktivitou slovenské armády se státy V4 a přizvanými zahraničními partnery, na které se budou podílet i čeští vojáci, je cvičení Slovak Shield. To se uskuteční letos v září ve výcvikovém prostoru Lešť.
V závěru bylo projednáno vzdělávání odborníků v oblasti geografické podpory a obrazového zpravodajství a také spolupráce české a slovenské armády na oslavách 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Česká delegace se zajímala o zkušenosti svých kolegů při zapojení do stálé strukturované spolupráce PESCO, kde je Slovenská republika vedoucím státem pro projekt nepřímé palebné podpory.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva