Během jednání generálové diskutovali o aktuálních zahraničních operacích NATO a věnovali se možné užší spolupráci a koordinaci s dalšími mezinárodními organizacemi. „Česká republika má nyní schválený mandát na roky 2018 až 2020 pro působení vojsk na území Afghánistánu v počtu do 390 osob. V druhé polovině tohoto roku jsme navýšili náš příspěvek o cca 90 vojáků,“ zdůraznil generál Opata.
Náčelníci generálních štábů byli dále informováni o vývoji zpracování vojenského doporučení pro jednání ministrů obran k revizi Vojenské strategie Aliance, vojenské mobilitě, přípravě prostoru odpovědnosti a nové iniciativy k připravenosti aliančních sil NRI (NATO Readiness Initiative). Tuto iniciativu schválil Summit NATO v Bruselu v červenci 2018, na kterém členské země odsouhlasily, že do roku 2020 má být připraveno 30 mechanizovaných praporů, 30 letek a 30 plavidel schopných nasazení během 30 dnů.
V oblasti vojenské mobility usiluje Aliance o rychlé administrativní postupy při překračování státních hranic. „Česká republika považuje za hlavní prioritu sjednocení národních postupů v rámci EU pro přesun vojsk přes území členských států. Budeme pokračovat v procesu zjednodušení při vyřizování žádostí pro přesun přes území našeho státu,” vysvětlil generál Opata.
V průběhu poslední části jednání se generálové seznámili s možnými tématy říjnové konference ministrů obrany. Dále probírali aktualizaci řídících pozic v rámci adaptované velitelské struktury. V závěru se uskutečnila volba nového ředitele Mezinárodního vojenského štábu. Příští konference Vojenského výboru NATO se uskuteční v roce 2019 ve Slovinsku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva