Armáda ČR: Velitelství NATO, které velí i českým vojákům v Pobaltí, dosáhlo plných operačních schopností

16.12.2018 22:16 | Zprávy

Velitelství mnohonárodní divize severovýchod, které velí jednotkám alianční předsunuté přítomnosti na území Polska a Pobaltí, dosáhlo minulý týden plných operačních schopností. Stalo se tak v rámci cvičení Anakonda 18.

Armáda ČR: Velitelství NATO, které velí i českým vojákům v Pobaltí, dosáhlo plných operačních schopností
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Na velitelství, které sídlí v polském Elblagu, působí i několik českých vojáků – včetně zástupce velitele, brigádního generála Karla Řehky. Úkolem velitelství je koordinovat aktivity čtyř bojových uskupení alianční předsunuté přítomnosti dislokovaných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie.

Do cvičení Anakonda 18 se zapojilo celkem deset států NATO s více než 17 tisíci vojáky. Cílem bylo prověřit obranu na strategickém, operačním i taktickém stupni během různých situací, které mohou na bojišti nastat.

Velitelství mnohonárodní divize severovýchod se zapojilo do velitelsko-štábní fáze cvičení: „S využitím simulačních technologií a procvičovalo velení a řízení při vedení obranného boje na divizní, taktické, úrovni proti konvenčnímu i hybridnímu protivníkovi,“ řekl brigádní generál Karel Řehka. Protože cvičení Anakdonda bylo primárně výcvikem polských ozbrojených sil, byla podle Řehky procvičována rovněž spolupráce mezi nejdůležitějšími velitelskými stupni polských ozbrojených sil a civilních struktur zodpovědných za bezpečnost, stejně jako s vybranými prvky velících struktur NATO.

  • Na Velitelství mnohonárodní divize severovýchod slouží necelé tři stovky osob z 15 států NATO. Počátečních operačních schopností dosáhlo koncem června 2017, do letošního prosince jednotka doplňovala personál a techniku a připravovala se na řadu prověrek, které vedly k certifikaci bojové připravenosti.
  • Čeští vojáci působí nejen v rámci velitelství, ale i jako součást jednotek alianční předsunuté přítomnosti. Na lotyšské vojenské základně Adaži pod kanadským velením slouží minometná četa 71. mechanizovaného praporu z Hranic v počtu 55 vojáků a 20 kusů techniky. Druhá česká jednotka v počtu do 230 vojáků 41. mechanizovaného praporu slouží pod vedením Německa na litevské základně Rukla.
  • Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO v roce 2016. Hlavním úkolem je posílení připravenosti a účinnosti NATO při plnění kolektivní ochrany ve východním prostoru Aliance.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Záchrana zříceniny gotického hradu na Karlovarsku

7:14 Lesy ČR: Záchrana zříceniny gotického hradu na Karlovarsku

Zpevnit zdi zříceniny hradu Himmelstein, postaveného pravděpodobně v 15. století, a obnovit přístupo…