Armáda ČR: Velitelství NATO, které velí i českým vojákům v Pobaltí, dosáhlo plných operačních schopností

16.12.2018 22:16 | Zprávy

Velitelství mnohonárodní divize severovýchod, které velí jednotkám alianční předsunuté přítomnosti na území Polska a Pobaltí, dosáhlo minulý týden plných operačních schopností. Stalo se tak v rámci cvičení Anakonda 18.

Armáda ČR: Velitelství NATO, které velí i českým vojákům v Pobaltí, dosáhlo plných operačních schopností
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Na velitelství, které sídlí v polském Elblagu, působí i několik českých vojáků – včetně zástupce velitele, brigádního generála Karla Řehky. Úkolem velitelství je koordinovat aktivity čtyř bojových uskupení alianční předsunuté přítomnosti dislokovaných v Polsku pod vedením USA, v Litvě pod vedením Německa, v Lotyšsku pod vedením Kanady a v Estonsku pod vedením Velké Británie.

Do cvičení Anakonda 18 se zapojilo celkem deset států NATO s více než 17 tisíci vojáky. Cílem bylo prověřit obranu na strategickém, operačním i taktickém stupni během různých situací, které mohou na bojišti nastat.

Velitelství mnohonárodní divize severovýchod se zapojilo do velitelsko-štábní fáze cvičení: „S využitím simulačních technologií a procvičovalo velení a řízení při vedení obranného boje na divizní, taktické, úrovni proti konvenčnímu i hybridnímu protivníkovi,“ řekl brigádní generál Karel Řehka. Protože cvičení Anakdonda bylo primárně výcvikem polských ozbrojených sil, byla podle Řehky procvičována rovněž spolupráce mezi nejdůležitějšími velitelskými stupni polských ozbrojených sil a civilních struktur zodpovědných za bezpečnost, stejně jako s vybranými prvky velících struktur NATO.

  • Na Velitelství mnohonárodní divize severovýchod slouží necelé tři stovky osob z 15 států NATO. Počátečních operačních schopností dosáhlo koncem června 2017, do letošního prosince jednotka doplňovala personál a techniku a připravovala se na řadu prověrek, které vedly k certifikaci bojové připravenosti.
  • Čeští vojáci působí nejen v rámci velitelství, ale i jako součást jednotek alianční předsunuté přítomnosti. Na lotyšské vojenské základně Adaži pod kanadským velením slouží minometná četa 71. mechanizovaného praporu z Hranic v počtu 55 vojáků a 20 kusů techniky. Druhá česká jednotka v počtu do 230 vojáků 41. mechanizovaného praporu slouží pod vedením Německa na litevské základně Rukla.
  • Alianční předsunutá přítomnost je jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO v roce 2016. Hlavním úkolem je posílení připravenosti a účinnosti NATO při plnění kolektivní ochrany ve východním prostoru Aliance.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Heliport je po rekonstrukci znovu v provozu

16:14 FNUSA: Heliport je po rekonstrukci znovu v provozu

Na střeše pavilonu O1 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně opět přistávají vrtulníky zdravotnické zá…