Arnika: Obyvatelé arménské Akhtaly se obávají o zdraví svých dětí. Na vině jsou nebezpečné těžké kovy

24.01.2021 22:30 | Zprávy

Obyvatelé rozšířené komunity Akhtala v Arménii se obávají o zdraví svých dětí kvůli koncentracím arsenu a dalších nebezpečných kovů v dětských organismech, zjištěných během nedávného biomonitoringu provedeného Arnikou, CCMS a EcoLurem. Chemické znečištění oblasti Tumanyan v marzu Lori dlouhodobě ovlivňuje zdraví nejzranitelnějších skupin, dětí a žen, a omezuje možnosti sociálně-ekonomického rozvoje a příjmů. Zdrojem chemického znečištění jsou těžební a hutní podniky, soustředěné v obci Akhtala, a sousedních Alaverdi a Shnogh.

Arnika: Obyvatelé arménské Akhtaly se obávají o zdraví svých dětí. Na vině jsou nebezpečné těžké kovy
Foto: Richard Beneš
Popisek: Arnika

„Je znepokojivé, že v moči desetiletého chlapce žijícího v postižené těžební oblasti byl nalezen arsen s vysokou koncentrací 58 µg/g kreatininu. Arsen byl nalezen také ve vzorcích od dalších dětí, které se zúčastnily výzkumu,” řekl český odborník v oblasti vlivu znečištění na zdraví, dr. Miroslav Šuta, během online konference v rámci projektu „Za čistý rozvoj regionu Tumanyan“, která proběhla 15. prosince 2020. “U všech odebraných vzorků moči z rozšířené komunity Akhtala se ukázala přítomnost arsenu v rozmezí 6-58 µg/g kreatininu. Nejvyšší hladiny byly zaznamenány u dětí žijících v blízkosti odkaliště Nahatak.‘‘ Jako další nebezpečí pro zdraví v zasažené oblasti je kadmium, které překračovalo kontrolní hodnoty. Nejvyšší obsah kadmia byl zjištěn u obyvatel Pokr Ayrum a Mets Ayrum. Tyto výsledky potvrzují zjištění předchozích studií o zdravotních rizicích obyvatel regionu.

Výzkum dopadů kontaminovaných oblastí na zdraví místních obyvatel v obcích Mets Ayrum, Pokr Ayrum a Chochkan v marzu Lori provedla v roce 2020 Arnika společně s arménskými partnery „Centrum pro aktivizaci a podporu obyvatel“ (CCMS) a informační nevládní organizací „EcoLur“. Analýzy více než 70 vzorků byly provedeny v akreditované laboratoři Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem (Česká republika), přičemž byl zjišťován obsah arsenu, kadmia, mědi, niklu a olova ve vzorcích moči. Pro srovnání byly odebrány také vzorky od obyvatel marzu Tavush, který je považován za ekologicky bezpečný a kde výsledky - na rozdíl od zájmové oblasti - potvrdily absenci těžkých kovů v biologickém materiálu.

„Je zřejmé, že se zdraví místních obyvatel zhoršuje, tento fakt pravidelně zmiňují během schůzek a osobních rozhovorů. Zemědělství je v ohrožení. Je obtížné prodávat produkty na místním trhu a sklizně klesají v důsledku dlouhotrvajícího znečištění,“ řekl Oleg Dulgaryan, prezident nevládní organizace CCMS. „Místní obyvatelstvo projevilo zvýšený zájem o řešení problému znečištění a jeho negativního dopadu na život v těchto komunitách. Považujeme proto za nutné informovat lidi včas a vysvětlovat obyvatelům, úředníkům a strukturám, co pro ně tyto výsledky výzkumu znamenají v praxi,“ - dodala koordinátorka programu „Za čistý rozvoj regionu Tumanyan“ Valeriya Grechko z Arniky (Česká republika).

Sociologický průzkum provedený mezi obyvateli zasažené komunity ukázal, že jsou respondenti znepokojeni stavem životního prostředí v jejich regionu. Významná skupina obyvatel se proto rozhodla bránit svá práva před soudem a požadovat kompenzaci zdravotních, hospodářských, ekologických a sociálních škod. Za tímto účelem Nazeli Vardanyan, odborná právnička projektu v otázkách životního prostředí, provedla analýzu legislativní oblasti, která zasaženým obyvatelům pomůže chránit u soudu jejich sociální a environmentální práva. Oleg Dulgaryan i Valeriya Grechko doufají v pokračování výzkumu a vytvoření databáze chemického znečištění, na jejímž základě budou obyvatelé schopni za svá práva snáze bojovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Do modernizace Temelína letos půjde 3,1 miliard korun

13:33 ČEZ: Do modernizace Temelína letos půjde 3,1 miliard korun

Modernizace v celkové výši 3,1 miliard korun plánuje letos ČEZ uskutečnit v Jaderné elektrárně Temel…