S hvězdami Lenkou Krobotovu a Pavlem Šimčíkem z Dejvického divadla a Sarah Haváčovou a Alešem Petrášem známých z pořadu Profesor T. připravili krátký seriál ZDE. Lidé na webu mohou také přispět na testování spotřebního zboží. Už v těchto dnech Arnika prověřuje umělé vánoční stromečky a světelné řetězy na obsah ftalátů, bromovaných zpomalovačů a dalších jedů. Výsledky budou známy v listopadu.
Sledujte kampaň ZDE.
„V plastech je spousta rizikových látek, které prokazatelně škodí lidskému zdraví. Kontaminovaný plast pak recyklujeme a jedy se k nám vrací, třeba do rukou dětí. Tomu chceme zabránit a dostat škodlivé látky z našich domovů,“ vysvětluje Karolína Brabcová z Arniky.
Arnika proto testuje výrobky, upozorňuje na ty závadné a jedná s firmami a politickými špičkami u nás i na mezinárodní úrovni. Změny ale nedosáhneme bez zvyšování povědomí a podpory široké veřejnosti včetně finančních příspěvků. Lidé mohou podpořit a sledovat kampaň ZDE.
Z nedávných studií (Studie Toxická recyklace aneb Jak mohou nevytříděné odpady kontaminovat spotřební zboží v ČR ZDE, Studie HRAČKA NEBO TOXICKÝ ODPAD? aneb Jak odpoví Stockholmská úmluva ZDE, Studie Toxická past ZDE, Studie Toxic Soup ZDE, Studie Persistent Organic Pollutants in Eggs: Report from Africa ZDE) vyplývá, že veřejnost má zhruba dva až pět let, aby donutila politiky přijmout zákony, které výrobcům zakážou vyrábět zboží s jedovatou příměsí. Později už bude na trhu tolik škodlivých výrobků, že kontaminaci recyklovaného zboží nepůjde zabránit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva