Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) proto vyzývá všechny dotčené instituce a Ministerstvo zemědělství, aby se v rámci přijímaných opatření kompenzující negativní dopady pandemie na ekonomiku zemědělství soustředily zejména na taková opatření, která umožní další existenci také menších a středních zemědělských podniků, rodinných farem a OSVČ.
Uvědomujeme si, že důsledky koronakrize se nějakým způsobem dotknou každého člověka a je také zřejmé, že největší díl odpovědnosti, jak celou situaci zvládnout si stejně musí unést každý sám. Proto se ASZ ČR snaží přistupovat k celé situaci s racionálními požadavky, které nezasáhnou stát neúměrnými výdaji, ale které pomohou udržet sektor zemědělství v životaschopném stavu. Předsednictvo ASZ ČR v tomto smyslu proto považuje za potřebné alespoň v nějaké formě provést především následující opatření, která pomohou podnikatelům a jejich zaměstnancům:
1. úplné zrušení EET nebo alespoň odložení spuštění 3. a 4. vlny
2. uhrazení nákladů za nemocenskou/karanténu zaměstnanců OSVČ
3. osvobození od placení sociálního pojištění, resp. vrácení částek zaplacených v době koronakrize
4. poskytnutí veškerých zvýhodnění (ošetřovné, náhrada za dobu strávenou v karanténě apod.), která mají v současné době zaměstnanci, OSVČ a také tzv. „spolupracujícím osobám“
5. poskytnutí bezúročných půjček pro rychlou záchranu živností v ohrožených oborech
6. okamžité doplacení zbývajících plošných zemědělských dotací za rok 2019 a garance rychlého vyplacení již administrovaných projektů Programu rozvoje venkova (PRV)
7. zvážení dalšího možného prodloužení termínů pro přijetí Jednotných žádostí tak, aby nedošlo na druhou stranu k výraznému odkladu jejich plateb za letošní rok
8. zajištění dostatečné informovanosti zemědělců pro přípravu Jednotné žádosti 2020, včetně udržení chodu regionálních pracovišť platební agentury (SZIF) a aktivní součinnost úředníků při podávání těchto žádostí
9. maximální prodloužení termínů k dokládání dokumentů u běžících projektů v rámci Programu rozvoje venkova a shovívavý přístup kontrolních organizací k plnění některých podmínek v projektech PRV, které jsou ovlivněny karanténou
10. úplné zastavení kontrol na místě po dobu mimořádných opatření
11. prominutí daní z nemovitostí a silniční daně pro letošní rok, prominutí nebo odklad záloh na daň z příjmů a bezodkladné vrácení přeplatků na daních z příjmů a DPH
Informace a opatření se nyní mění každým okamžikem a je proto možné, že některé návrhy již byly vyřešeny nebo se o nich jedná. Veškerá přijímaná rozhodnutí by podle předsednictva ASZ ČR měla směřovat k maximálně možnému zachování podnikatelských jistot pro hospodařící zemědělce za situace, kdy jsou státem omezeny standardní podmínky podnikání. To se týká i sezonních pracovníků podílejících se na zajištění produkce některých zemědělských komodit, zajištění pohybu lidí a zemědělské techniky v uzavřených oblastech a množství dalších aktivit, které jsou z rozhodnutí státu omezeny. Příroda ale nepočká, letošní doposud příznivé počasí dokonce uspíšilo některé polní práce, a je v zájmu celé společnosti, aby jejich zajištění nebylo regulacemi ohroženo. Je jistě nutné chránit zdraví populace, je ale také třeba myslet na budoucnost.
To se týká i změn ve Společné zemědělské politice EU (SZP), kde je vzhledem k odkladům prakticky všech jednání o její podobě po ukončení stávajícího programového období již zcela evidentní, že start nového období bude odložen o dva roky. ASZ ČR proto vyzývá Ministerstvo zemědělství, aby co nejdříve prezentovalo svou strategii pro toto přechodné období a to včetně zahrnutí důsledků stávající situace.
ASZ ČR věří, že omezení týkající se občanských a podnikatelských svobod budou jen dočasná a že se po odeznění regulací vrátí tyto svobody bez odkladu do stavu v souladu s Ústavou ČR.
Mgr. Ing. Jaroslav Šebek, předseda ASZ ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva