Včelínka ozdobná (Pagodulina pagodula) je drobný, jen 4 mm velký, lesní plž z čeledi sudovkovití. „Svým vzhledem připomíná staré slaměné úly a odtud pochází také její české jméno. Samotná ulita je rohově hnědé barvy s hedvábným leskem. Obústí je velmi tvarově zajímavé a připomíná srdce,“ popisuje zoolog Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát. Včelínka je typickým alpským druhem s hojným výskytem v Rakousku, Německu či Slovinsku. Několik málo údajů o tomto druhu pochází také ze sousedního Slovenska.
V České republice však vědci včelínku objevili teprve nedávno. A to na lokalitě nedaleko Moravské Dyje u Starého Hobzí na Slavonicku. V Národním parku Podyjí žije tento drobný druh v lese blízko Hamerského potoka u Vranova nad Dyjí. Chrání ho zde I. zóna národního parku a bezzásahová část lesních porostů.
Kromě toho, že nález tohoto druhu na Vranovsku je teprve druhou lokalitou pro Českou republiku, zároveň je také teprve pátým místem severně od řeky Dunaj v Evropě. „Z dosavadních poznatků je patrné, že jde o velmi náročný druh jak na klimatické podmínky, tak na zachovalost biotopů. Dnešní lokality budou pravděpodobně dálkovými výsadky ze souvislého areálu druhu například pomocí ptáků,“ vysvětluje Mačát.
Nález má však ještě jeden unikát. Není to totiž první záznam včelínky z Podyjí. Ulitu tohoto druhu odborníci nalezli již v devadesátých letech v profilu Louckého pramene. Pocházela z období takzvaného Atlantiku. Tedy z nejvlhčího a nejteplejšího období čtvrtohor zhruba před osmi až pěti tisíci lety.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva