Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu?

29.04.2014 15:30 | Zprávy

Nevládní organizace NaZemi vyzvala kadidáty a kandidátky do Evropského parlamentu napříč politickým spektrem, aby po svém zvolení využili svůj mandát k prosazování důstojné mzdy pro pracující v oděvním průmyslu (1). Stalo se tak v rámci dlouhodobé mezinárodní kampaně Za důstojnou mzdu. Podporu kampani již vyjádřily Strana zelených, KSČM a Česká strana pirátská. Zároveň kampaň podpořili konkrétní kandidáti na poslance: Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Ivan Bartoš (Česká strana pirátská), Tomáš Tožička (Česká pirátská strana), Kateřina Konečná (KSČM) a Zuzana Brzobohatá (ČSSD).

Budou poslanci Evropského parlamentu podporovat důstojnou mzdu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

„Přestože právo na důstojnou mzdu je ukotveno ve Všeobecné deklaraci lidských práv a řadě dalších dokumentů, tak například jen v členských a kandidátských zemích EU jsou mzdy přibližně 2,5 milionů zaměstnanců oděvního sektoru pod hranicí rizika pádu do chudoby (2),“ uvedl Petr Mareš z neziskové organizace NaZemi, která se problematice pracovních podmínek v oděvním průmyslu dlouhodobě věnuje.„Vyzýváme proto kandidáty a kandidátky do evropského parlamentu, aby se po svém zvolení zasazovali o prosazení práva na důstojnou mzdu,“ doplnil Mareš.

„Zelení podporují iniciativu Za důstojnou mzdu, která přichází ve správný čas. Evropský parlament je totiž klíčovým místem pro ochranu a zvyšování sociálních standardů pro lidi na pracovním trhu v Evropě, stejně jako pro ty, kteří zpracovávají výrobky pro evropský trh,“ uvádí Ondřej Liška, předseda zelených.

„Kampaň podpořím. Lidé, kteří pracují mnohdy v otrockých podmínkách, musí mít nárok na adekvátní mzdu a pojištění. Spravedlivé ohodnocení práce je základ, sociální dumping zásadně odmítám,“ řekla Zuzana Brzobohatá, kandidátka sociálních demokratů do Evropského parlamentu.

„Domníváme se že, integrovaná Evropa má vlastní globální odpovědnost za prosazování hodnot míru, spravedlnosti, solidarity a lidských práv,“ uvedl tiskový mluvčí KSČM Robert Kvacskai.

Z nejnovějšího výzkumu provedeného organizacemi Clean Clothes Campaign a NaZemi mezi 50 evropskými oděvními značkami vyplývá, že žádná z dotazovaných společností není schopná dělníkům či dělnicím zajistit důstojnou mzdu (3). V důsledku toho lidé, kteří pro nás v zemích globálního Jihu šijí většinu našeho oblečení, nemají dostatek financí na pokrytí ani takových základních potřeb jako jsou jídlo, oblečení nebo bydlení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Co jste jako poslanec za poslední 4 roky prosadil nebo dokázal?

Dřív jste byl Babišova pravá ruka a dost aktivní poslanec, to se ale podle mě teď dost změnilo a říkám si, zda ve sněmovně nesedíte (možná ani to ne) - za dobré peníze - jen do počtu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: S příchodem jara a Velikonoc zahájily provoz cyklobusy do Dukovan

11:44 ČEZ: S příchodem jara a Velikonoc zahájily provoz cyklobusy do Dukovan

Zaměstnanci Jaderné elektrárny Dukovany mohou opět při cestě do práce využít přepravu kol brzkým ran…