Budoucnost patří studentům. O tom, jak bude vypadat, rozhodli sami

20.12.2016 15:15 | Zprávy

Budoucnost patří studentům. O tom, jak bude vypadat, rozhodli oni sami na předvánočním setkání Pražského studentského summitu.

Budoucnost patří studentům. O tom, jak bude vypadat, rozhodli sami
Foto: amo.cz
Popisek: Pražský studentský summit

Několik set studentů středních i vysokých škol o víkendu zamířilo do Prahy, aby zde společně diskutovali nad Cíli udržitelného rozvoje. Pražský studentský summit drží už dvaadvacet let krok s aktuálními politickými i společensko-kulturními tématy a vzdělává o nejpalčivějších otázkách dneška.

Po přivítání Filipem Jelínkem, zástupcem hlavní koordinátorky projektu, si účastníci mohli vybrat z pestré nabídky vzdělávacích seminářů, zaměřených na jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje. Od Bedřicha Moldana, bývalého ministra životního prostředí, Candidy Horňákové, diplomatky na Ministerstvu zahraničních věcí , a mnohých dalších významných hostů se studenti dozvěděli více například o rovnosti můžu a žen, životním prostředí, zahraniční rozvojové spolupráci, humanitárních akcích, rozvoji měst a mnohých dalších tématech, která budou hýbat světovým děním v budoucnosti.

Bedřich Moldan mezi studenty vnesl myšlenku: “Snažil jsem se poukázat, jak důležité jsou globální dohody, které sami o sobě ukazují, že ten svět je schopen nějakým způsobem se domluvit. A úroveň globálních dohod má odraz v národní politice, jak se lidé chovají, nejenom na úrovni politiků, ale také na úrovni běžného života.”

Hlavní koordinátorka projektu, studentka Univerzity Karlovy, Eva Prudilová k programu dodává: „Vzdělávání mladých lidí o jednotlivých Cílech udržitelného rozvoje podporuje jejich zájem o okolní svět i o svou vlastní budoucnost v něm. Je důležité vést mladé lidi k zodpovědnosti a aktivní účasti na aktuálním dění.“

Po krátké pauze následovala druhá část seminářů, zaměřená na seznámení účastníků s jednotlivými světovými regiony a jejich politickou, ekonomikou a hospodářskou situací. Úvod do této problematiky představili analytici výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky a další hosté, kupříkladu Jan Michal.

Odpoledne si účastníci na vlastní kůži vyzkoušeli role delegátů při simulaci mezinárodních jednání v modelech OSN, EU a NATO, kde hájili názory a postoje jednotlivých států a poznali, jaké to je i rozhodovat o zásadních otázkách pro budoucnost lidstva.

Pražský studentský summit je pořádán více než 60 dobrovolníky z řad studentů vysokých škol a je jedním z projektů Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). AMO je nevládní nezisková organizace, která se roku 1997 zabývá výzkumem a vzděláváním v oblasti mezinárodní vztahů. Svou činností podporuje aktivní přístup k zahraniční politice, poskytuje nestrannou analýzu mezinárodního dění a otevírá prostor k fundované diskusi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

20:16 Zoo Ostrava: Samec medvěda ušatého už objevuje venkovní výběh

Minulý týden skončila medvědu ušatému, který byl do ostravské zoo před koncem loňského roku převezen…