ČEZ: Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny. Poprvé on-line

05.01.2021 12:39 | Zprávy

Omezení v boji s koronavirem neznamenají stopku návštěvám energetických provozů, alespoň ne těm virtuálním. Průvodci infocenter ČEZ, kteří v prosinci zabodovali s on-line prohlídkami elektráren u 1700 žáků a studentů škol, nyní zdarma odemknou taje energetiky také široké veřejnosti.

ČEZ: Až na dno jaderného reaktoru nebo na vrchol větrné elektrárny. Poprvé on-line
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Na zájemce čeká od 9. ledna absolutní novinka: on-line výlet do světa energie. „Virtuálně v elektrárně“ se dozví zajímavosti z jednotlivých typů elektráren, navštíví běžně nedostupná místa a zasoutěží si o ceny. I nadále samozřejmě probíhají on-line exkurze pro 2. stupeň ZŠ a pro střední školy.

Spustit se až na dno jaderného reaktoru, čelit vzdušným poryvům na střeše gondoly větrné elektrárny nebo vyzkoušet teplotu kotle klasické elektrárny? To je zbrusu nové lednové menu pro energetické nadšence, kteří si chtějí spravit chuť po nuceném uzavření infocenter Skupiny ČEZ kvůli probíhající pandemii. Od 9. ledna mohou být zase při tom díky unikátním virtuálním prohlídkám vybraných elektráren ČEZ. Ty slibují hodinu plnou ponaučení, zábavy a soutěžení. Ostřílení průvodci, kteří zodpoví i ty nezapeklitější dotazy, zavedou návštěvníky přes platformu MS Teams do bezemisních jaderných elektráren Dukovan a Temelína, ukáží, jak se ekologická elektřina získává z vody, slunce a větru, nebo je seznámí s fungováním moderní klasické elektrárny v Ledvicích.

„Ročně do našich infocenter zavítá skoro čtvrt milionu lidí. Byla by škoda, kdyby letos návštěvníci o tento zážitek přišli. Přizpůsobili jsme se proto situaci a v průběhu prosince jsme některé z našich elektráren zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň pro školy. Zájem byl velký, a proto teď nabízíme také variantu určenou široké veřejnosti. Díky virtuálním modelům mají navíc lidé šanci vidět i to, co při běžných exkurzích není možné ukázat, třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně nebo strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí,“ vysvětluje vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

A jak se už v lednu podívat do zákulisí elektráren? Snadno a rychle! Na webu ZDE si stačí vybrat některou z komentovaných virtuálních prohlídek a registrovat se na volný termín. Nabídka zatím platí po dobu protipandemických omezení. V určitě formě ale tento typ prohlídek zůstane zachován i po obnovení standardních exkurzí do elektráren a infocenter.

Zbrusu nové virtuální prohlídky provozů doplňují pestrou nabídku vzdělávacích aktivit, které Skupina ČEZ nabízí dětem i učitelům navzdory epidemii. V on-line prostředí například pokračují interaktivní besedy Energie – budoucnost lidstva, týdně také přibývají novinky a zajímavosti na vzdělávacím portálu ZDE.

Co všechno jste chtěli vědět o energetice a báli jste se zeptat… dozvíte se u nás, třeba:

  • kde bije srdce každé z elektráren?
  • co znamená, když se řekne „jaderný blok“, co obnáší práce jeho operátora a který z nich je nejznámější na světě?
  • jak se liší přečerpávací a vodní elektrárny?
  • která část větrné elektrárny je velká jako obývací pokoj a jak se jmenuje?
  • proč se voda v kotli uhelné elektrárny nevypaří, i když má 610 stupňů Celsia?

Termíny virtuálních prohlídek pro veřejnost:

tabulka

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

16:26 Lesy ČR opravily dvě lesní cesty poškozené během kůrovcové kalamity

Dvě lesní cesty využívané v Lužických horách při lesnickém hospodaření, ale taky jako pěší a cyklost…