Elektrárny Tušimice a Prunéřov II si přitom ve druhém pololetí prohodily roli. Zatímco první se po skončení komplexní obnovy opět otevřela exkurzím, druhá se jim naopak z důvodu modernizace uzavřela. Elektrárna Ledvice byla kvůli výstavbě nového zdroje opět pro veřejnost uzavřena. Na druhou stranu virtuálním prohlídku nového zdroje absolvovalo v Informačním centru Ledvice 2 762 zájemců. Mimo nezůstaly ani vodní elektrárny. Ta malá, v želinském meandru na řece Ohři, se stala středem zájmu 516 zvědavců. Vodní dílo Střekov v Ústí nad Labem navštívilo 1 687 osob. Celkem tak o výrobní zdroje energie Skupiny ČEZ na severu Čech projevilo zájem 6 353 návštěvníků z různých míst v ČR i zahraničí.
„Za celý rok jsme měli v Elektrárně Počerady 29 exkurzí. V prvním pololetí nám tradičně zůstalo věrné ČVUT Praha, jehož studenti přijeli na čtyřdenní povelikonoční praxi. Rovněž k nám zavítali studenti z Přírodovědné fakulta Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity v Brně. Ze středních škol to pak byly Obchodní akademie Žatec a Gymnázium Lovosice,“poznamenala Marie Šlajchová, asistentka ředitele elektráren Počerady a Ledvice. Ve druhém pololetí projevily o prohlídku Počerad zájem hlavně různé agentury a firmy, ale i soukromé osoby v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR. V tomto případě zavítalo na prohlídku elektrárny 38 osob. „Opět jsme tu měli skupinu britských studentů z Nottinghamu, jejichž návštěvu organizovala fakulta životního prostředí UJEP Ústí nad Labem. Další zahraniční exkurze byla z firmy MOSENERGO v Moskvě a nejvzdálenější čeští návštěvníci přijeli z Brna,“ dodala Marie Šlajchová.
Elektrárnu Prunéřov II si ve zkráceném období, ohraničeném koncem prvního pololetí, prohlédlo 239 osob. „Exkurzí jsme měli třináct. Elektrárenský provoz navštívili žáci ze základních škol v Kadani a Karlových Varů. Ze středních škol k nám zavítali studenti ze SPŠ Rakovník a Ostrov, dále z Gymnázia – přírodní škola Praha. Rovněž přijeli studenti z fakulty životního prostředí UJEP v Ústí nad Labem a z ČVUT Praha,“ říká Iva Schrotzová, asistentka ředitele Elektráren Tušimice a Prunéřov. Jak dodala, nejvzdálenějšími tuzemskými návštěvníky byli zaměstnanci jedné olomoucké firmy a z těch zahraničních patnáctičlenná skupina z Norska. Třídenní dostaveníčko v Elektrárně Prunéřov II si na pozvání Skupiny ČEZ dalo také devětadvacet studentů z devíti středních škol v České republice, aby zde za dohledu svých pedagogů a hostitelů složili v dubnu takzvanou energetickou maturitu. „Provoz elektrárny si tak z bezprostřední blízkosti prohlédli vybraní studenti ze středních škol v Chomutově, Ústí nad Labem, Děčíně, Liberci, Plzni, Kladně, Chrudimi, Praze a západočeském Ostrově,“uzavřela Iva Schrotzová s tím, že ve druhém pololetí již v Prunéřově neproběhla žádná exkurze.
Elektrárna Prunéřov II a Elektrárna Tušimice si totiž prohodily své role. „Prunéřovská dvojka“ se z důvodu své modernizace veřejnosti ve druhém pololetí uzavřela a „tušimická dvojka“ se jí naopak otevřela. Od ukončení obnovy si zmodernizovaný provoz již prohlédlo 767 osob. „Zájem o prohlídku projevily jak soukromé osoby a různé firmy, tak i základní a odborné školy. Samozřejmě, že se k nám už vypravili v rámci výuky fyziky žáci ze základních škol v Kadani a Chomutově, dále například studenti z pražského gymnázia na Jižním městě, Střední průmyslové školy v Ústí nad Labem, Scholy Humanitas v Litvínově, Střední průmyslové školy v Plzni, Odborného učiliště ve Slavkově a také ze Západočeské univerzity Plzeň,“ vyjmenovává Marie Tučková, manažerka návštěvnického centra v Elektrárně Tušimice, namátkou některé účastníky exkurzí. Těmi nejvzdálenějšími byli studenti z Norska, kteří pobývali na Střední odborné škole pro ochranu a obnovu životního prostředí v Litvínově.
Návštěvnost Informačního centra Ledvice, v němž se může každý seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od vzniku uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě, čítá za loňský rok 2 762 osob. Tradičně převládaly školní exkurze, hlavně z Ústeckého kraje. „Můžeme se ovšem pochlubit opravdu zajímavou zahraniční návštěvností. Naše informační centrum si prohlédly delegace z Holandska, Turecka či Koreje. Zájem o prohlídku projevili i bývalí němečtí obyvatelé Bíliny. Měly jsme tu i dvě mnohonárodnostní skupiny, vesměs se jednalo o zaměstnance ministerstev a dalších vládních organizací, kteří se ve svých zemích zabývají životním prostředím a ekologií. První byla složená zezástupců zemí východní Evropy a Asie, konkrétně zArménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska, Ruska a Ukrajiny. Ve druhé bylo jednadvacet postgraduálních studentů z Laosu, Myanmaru, Číny, Pobřeží Slonoviny, Nigérie, Etiopie, Libanonu, Jordánska, Kolumbie, Barbadosu, Ugandy a Oceánie,“ pochlubila se za Informační centrum Ledvice jeho recepční Jana Muraňská.
Poměrně vysokou návštěvnost zaznamenala malá vodní elektrárna Želina na řece Ohři. Prohlédlo si ji 516 osob, jak jednotlivci, tak i rodiny s dětmi z celé republiky. Nejvzdálenější byla rodina z Českého Krumlova, která přijela za známými do Klášterce nad Ohří na víkendovou návštěvu. Nejblíže to pochopitelně měli místní z nedaleké Kadaně. „Přišli jak v rámci Dnů evropského dědictví, tak i Týdne akademie věd ČR. Mnozí ovšem chodívali pravidelně na procházky podél řeky Ohře, takže je i napadlo, že by se mohli konečně jednou podívat i do nitra malé vodní elektrárny. To ostatně tradičně dělají studenti ze Západočeské univerzity Plzeň, kteří v závěru roku absolvují praktická cvičení v našich nedalekých hnědouhelných elektrárnách. Závěr školního roku pak patřil hlavně žákům nejen z kadaňských základních a středních škol, už měli po klasifikaci, tak jezdili na výlety a exkurze,“ uvedl Antonín Volák, vedoucí oddělení zabezpečení ETU I a provozu malé vodní elektrárny Želina.
Stranou pozornosti nezůstala ani vodní elektrárna Střekov na řece Labi. Prohlédlo si ji 1 687osob, převážně během dnů otevřených dveří. „Mezi ně vloni patřily Světový den vody, Dny evropského dědictví a Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Vždy šlo přitom o vícedenní akce. V rámci klasických exkurzí u nás byli žáci ze základních škol v Děčíně, Povrlech a Lovosicích a studenti z Gymnázia Mělník, Střední průmyslové školy v Děčíně, Střední školy rybářské ve Vodňanech a Střední školy technické a stavební v Ústí nad Labem. Střekov zaujal i členy Turistického oddílu Jilemnice a pražského Turistického akademického klubu. Poslední jmenovaní přijeli, stejně jako předloni historickým motorovým vlakem,“ uzavřel sondu do návštěvnosti elektráren na severu Čech v roce 2012 Milan Machata, vedoucí vodní elektrárny Střekov.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ