Nasazování plastových i kovových dílů vyrobených v 3D tiskárnách přispívá ke zkrácení času odstávek a zvýšení výroby – to vše bez vlivu na bezpečnou dodávku elektřiny. Ve Skupině ČEZ má 3D tisk zázemí ve společnosti ŠKODA JS, která za rekordních 14 dnů dokázala dodat náhradní díl do klíčové přečerpávací vodní elektrárny na Dlouhých stráních.
Vyrobit nebo přesněji řečeno vytisknout kovové díly o hmotnosti od jednotek do stovek kilogramů. I k tomu už využívá ČEZ ve spolupráci se ŠKODA JS technologii 3D tisku. Firmy se dosud zaměřovaly především na tisk plastů nebo menších kovových dílů. Koronavirová krize i válka na Ukrajině však částečně narušily dodavatelské řetězce a energetici byli v zájmu udržení co nejkratších časů odstávek nuceni v některých případech reagovat „svépomocí“. Za několik týdnů tak teď mohou do soustrojí nasadit za vadné komponenty nové díly, na které by při standardní výrobě čekali měsíce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva