Tušimičtí vyjížděli v 87 a prunéřovští ve140 případech. V rámci Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje (IZS), zasahovali patnáctkrát. Tradiční samozřejmostí byla likvidace následků dopravních nehod na silnici 1/13 u Elektráren Prunéřov a několika požárů mimo lokality elektráren.
„Kolegové z Tušimic zasahovali v rámci IZSsedmkrát, prunéřovští měli o jeden výjezd více,“ říká Luboš Lorenz, velitel Pobočné stanice požární ochrany Elektráren Tušimice a Prunéřov. Jak dodal, k požárům vyjížděli hlavně na jaře a v období sucha, kdy hořely travní porosty. „Asi nejrozsáhlejší byl požár travnatého porostu v chatové oblasti za Elektrárnou Tušimice ve směru na Sempru. Tam se sjelo více hasičských jednotek,“ doplnil velitel hasičů. Ke třem případům zahoření pak došlo přímo v lokalitě elektráren.
Za nejvážnější dopravní nehodu pak označil dubnový střet osobního vozu s cisternou před odbočkou na Místo ve směru na Chomutov, přičemž kamion při pokládání se na bok vyryl hlubokou brázdu v příkopu i ve svahu u silnice. Následně vyjížděli prunéřovští k autu na střeše u motorestu Ušák. „Na dost dlouho byla i zavřena silnice mezi Tušimicemi a Kadaní, když se tam nákladnímu automobilu převrátil přívěs s odpadem, i tam jsme vyjížděli pomáhat likvidovat následky této nehody,“ dodal Luboš Lorenz.
Technickou a technologickou pomoc poskytovaly hasičské jednotky ve 45 případech. Tušimičtí tak mají na svém kontě 23 a prunéřovští 22 zásahů. O předzdravotní pomoc se podělili v poměru 2:5. Většinou se jednalo o náhlou nevolnost na pracovišti. Asistencí a dohledů nad prací s otevřeným ohněm bylo dvaatřicet, 19 v Tušimicích a 23 v Prunéřově.
„Takzvaných ostatních zásahů jsme měli 125. Kromě planých poplachů, různých kontrol protipožárních opatření a podobně jsme museli několikrát za sebou likvidovat následky prudkých lijáků, a to odčerpáváním vody ze zaplavených prostor. Své si vyžádaly i silné poryvy větru, takže jsme museli rozřezávat popadané stromy či odřezávat nalomené větve, a to hlavně v lokalitě malé vodní elektrárny Želina,“ podotýká Luboš Lorenz. Vzpomenul i dvou proražených nádrží pohonných hmot na parkovišti před elektrárnou Prunéřov, takže hasiči museli zabránit úniku nafty do odpadních vod.
Nedílnou součástí pracovních povinností elektrárenských hasičů byly i prověřovací cvičení. Probíhaly každý měsíc se zaměřením na nejhorší variantu – snížené stavy na směně. „Vloni jsme takto naposledy zasahovali 16. prosince při simulovaném úniku oleje na rozpálený parovod ve strojovně výrobního bloku 21 v Elektrárně Prunéřov II. Chlapi si v rámci jiných cvičení museli například poradit čerpáním vyteklé motorové strojní nafty v akumulátorově záložních zdrojů, případně uhasit požár zauhlování. Samozřejmě, že některá cvičení se opakují, neboť se jedná o zabezpečení stěžejní technologie nezbytné pro chod elektráren. V rámci probíhající komplexní obnovy prunéřovské dvojky jsme se také zaměřili na stíněné podmínky. Proto neustále prověřujeme naši rychlost a dojezdnost na nejrůznější místa v elektrárně, a to vzhledem k četným objížďkám, zúženým komunikacím a kumulaci stanovišť nejrůznějších dodavatelských firem,“ uzavřel Luboš Lorenz.
Profesionální hasičské jednotky jsou začleněny do vnitřní organizační struktury Elektráren Tušimice a Elektráren Prunéřov od samého začátku. V současné době v Elektrárnách Prunéřov působí 24 a v Tušimicích 23 hasičů, Nově k nim od 1. 1. 2011 přibyl na každé elektrárně technik požární ochrany a od 1. 1. 2012 i ohlašovny požárů. Všichni jsou v pohotovosti čtyřiadvacet hodin denně, přičemž čtyři směny se střídají vždy po dvanácti hodinách. V praxi to znamená, že ve službě jsou vždy čtyři hasiči, včetně velitele družstva. Další čtyři se pak na směny střídají v ohlašovnách požárů. Jsou to ti, kteří například již neprojdou zdravotními prověrkami a nemohou tak do terénu, ale na druhou stranu mají ještě daleko do výslužby. Jako dlouholetí praktici přitom ihned dokáží vyhodnotit vzniklou situaci a dále komunikovat se všemi během zásahu na profesionální úrovni, což je pro jednotky velkým přínosem. Všichni elektrárenští hasiči mají za sebou tvrdý výcvik, nejrůznější školení a proškolování. Proto dokáží poskytnout předlékařskou pomoc zraněným osobám, pohybovat se ve výškách nebo zasahovat v protichemických oblecích a podobně. Do všech míst v elektrárnách se podle vzdálenosti dostanou maximálně do čtyř až pěti minut
V rámci uhelných elektráren Skupiny ČEZ působí jeden velký profesionální útvar Požární ochrany (do konce roku 2010 Hasičský záchranný sbor). Kromě elektráren Tušimice a Prunéřov, které tvoří jednu stanici, jsou další v elektrárnách Mělník a Tisová. Hasiči z Počerad a Dětmarovic byli vzhledem vyčlenění elektráren do samostatných akciových společností, rovněž vyčleněni do samostatných podnikových jednotek. Do celorepublikové působnosti profesionálních hasičů z elektráren spadá i Vltavská kaskáda, na níž má Skupina ČEZ vodní elektrárny.
Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ