V pořadí už 35. odstávku 2. výrobního bloku pro výměnu paliva energetici zahájili v polovině listopadu loňského roku. V jejím průběhu vyměnili 90 palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů. Práce zároveň provázela rozsáhlá ochranná opatření proti koronaviru.
„Tato odstávka byla mimořádně náročná. Zvládli jsme ji v 81 dnech, ale práce ještě zdaleka nekončí. Nejméně do konce týdne nás čeká řada kontrol a testů spojených s postupným zvyšováním výkonu,“ doplňuje ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.
V průběhu odstávky technici s výměnou paliva zkontrolovali tlakovou nádobu reaktoru a zvládli i čištění jednoho z parogenerátorů. V sekundární části se energetici zaměřili na výměnu komponent obou parních turbosoustrojí a modernizaci rychločinných armatur. Štěpnou reakci obnovili operátoři v neděli, bezemisní elektřinu začal blok do sítě dodávat v úterý.
„Odstávky samozřejmě koordinujeme i mezi elektrárnami. Už koncem příštího týdne počítáme se zahájením výměny paliva v prvním dukovanském bloku a následovat bude v dubnu temelínská jednička. Současně nic nesmíme zbytečně uspěchat, přednost má vždy bezpečnost a spolehlivý provoz,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Skupiny ČEZ Bohdan Zronek.
Čistou bezemisní energii začal blok opět dodávat v pondělí ve 22:18 po připojení prvního turbosoustrojí do přenosové sítě. Druhé připojili energetici o necelých jedenáct hodin později. Plného výkonu by měl dosáhnout koncem týdne. Předběžně nahlášené termíny se ale mohou měnit v souvislosti s průběhem prací, kontrol a dalšími požadavky. Aktuality o provozu jaderných elektráren je možné nalézt na webové stránce ZDE.
Od začátku roku elektrárna Dukovany vyrobila 1 350 866 megawatt hodin elektřiny. Dukovany a Temelín jsou zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva