„Spojení přednášek našich odborníků a dlouholetých praktiků s exkurzí do transformovny a ukázkami konkrétních prací zaměstnanců ČEZ Distribuce, je tou nejlepší cestou, jak přiblížit středoškolákům to, s čím se během budoucí praxe mohou setkat,“ říká Martin Klacián, náborový specialista Skupiny ČEZ. Jak dodal, všichni tak měli jedinečnou možnost získat zcela konkrétní představu o činnostech v jednotlivých úsecích distribuce energie. „Dozvěděli se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, něco o diagnostice, měření a dispečerském řízení distribuční soustavy. V praxi také viděli, jak funguje rozvodna, co obnáší práce pod napětím či vytyčování podzemního vedení sítí, ve skladovací hale si mohli doslova osahat uskladněné třífázové transformátory a podobně.“
Energetické maturity ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, probíhají již sedmnáctým rokem. Vždy se jedná o třídenní program s odborníky se semináři a praktickými ukázkami pro vybrané žáky z partnerských škol Skupiny ČEZ zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Kromě Distribuční maturity, která se koná v Kladně, Ostravě, Hradci Králové a letos poprvé také v Plzni, jsou to ještě Energetická maturita zaměřená na klasickou energetiku v Elektrárně Ledvice a Jaderné maturity v Temelíně či Dukovanech. Samozřejmostí maturity je pak závěrečný test, u něhož rozhodují nejen rychlost, ale především správné odpovědi. Ten, kdo získá nejvíce bodů v nejkratším čase, se pak stane králem všech maturantů.
„Na našich partnerských školách se i po letech setkáváme stále s velkým zájmem o ně. Účast na nich se započítává i do Motivačního programu Prokopa Diviše, jehož garantem je právě ČEZ Distribuce. Z přihlášených žáků tak musí vyučující vždy vybírat ty, kteří jsou nejaktivnější a o studijní obor mají opravdový zájem. Podle nich jsou akce jako Distribuční maturita, ale i ta Energetická či Jaderná ojedinělou výrazně prakticky zaměřenou akcí, kam své žáky mohou poslat,“ dodává k tomu Martin Klacián.
Jeho slova víceméně potvrdil i Ladislav Urban, učitel elektrotechnických předmětů, ze SPŠ Ostrov na Karlovarsku. Podle něj jde Skupina ČEZ správnou cestou, když se prostřednictvím všech svých „maturit“ snaží probudit v žácích hlubší zájem o energetická témata, jimž se věnují během svého studia. „A co si budeme povídat, vždy je nejlepší, spojit teorii přímo s praktickými ukázkami a odborným výkladem. A tady v Plzni se to zaměstnancům ČEZ Distribuce dokonale povedlo. Za nás z Ostrova tedy absolutní spokojenost. Škoda jen, že se maturity nemůže zúčastnit každý, ale podle studijních výsledků opravdu jen vybraní jedinci.“
Na historicky první Distribuční maturitu v Plzni zavítalo celkem 16 žáků, a to z SOUE Vejprnická, Plzeň; SPŠS a SOŠ profesora Švejcara, Plzeň; VOŠ a SPŠE Plzeň-Lobzy; SPŠ Ostrov; ISŠTE Sokolov a SOŠ a SOU Beroun. Nabyté znalosti přitom všem pomohly i zvládnout odpovědi na otázky v závěrečném testu. Všichni v něm uspěli, přičemž v některých případech nebyl rozhodující počet získaných bodů za správné odpovědi, ale čas odevzdání. Historicky vůbec prvním Králem Distribuční maturity 2024 v Plzni se tak stal Robin Roušal z Berouna. Na druhém místě skončil Matěj Veselský z Plzně (SPŠS a SOŠ profesora Švejcara) a třetí byl Tomáš Frček z Ostrova.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva