Loňský a letošní rok je pro JE Dukovany bohatý na mezinárodní aktivity. Ještě ani neodezněly ozvěny po kontrolní misi OSART prováděné Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v červnu 2011 a už bylo nutné, po událostech v japonské Fukušimě, připravovat zprávu o odolnosti elektrárny na extrémní události, tzv. „stress-testy“, které na jaře letošního roku prověřovala mezinárodní komise delegovaná Evropskou unií. V červenci vedení elektrárny vyhovělo požadavku Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a přijalo pilotní misi, tzv. „New OSART“ - pro odladění nové metodiky mezinárodních kontrol jaderných elektráren.
Za několik dnů se na elektrárně uskuteční další mezinárodní návštěva v podobě partnerské prověrky WANO (sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě).
Po dobu téměř 3 týdnů bude prověřovat tým 22 specialistů z jaderných elektráren ve světě provoz JE Dukovany, srovnávat mezinárodní požadavky a standarty (normy MAAE a výkonnostní cíle a kritéria WANO) se skutečným každodenním provozem JE Dukovany.
Prověrky WANO Peer Review byly v současnosti podrobeny řadě změn, jejichž cílem je vytvořit funkční systém vnitřní a vnější kontroly stavu bezpečnosti provozovaných jaderných elektráren.
To co dříve stačilo, dnes již stačit nemusí. V řadě oblastí je elektrárna podrobena novým požadavkům, zejména co se týká oblastí ovlivňování lidského činitele, hodnocení skoro-událostí tzv. Near-Miss, aktivní Sebehodnocení, a po Fukušimě také řešení nadprojektových havárií, odolnosti elektrárny proti extrémním vlivům a přípravy personálu na tyto situace.
Ing. Petr Spilka, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., Jaderná elektrárna Dukovany
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČEZ