K reaktoru za provozu povoluje ČEZ vstup ve výjimečných případech pouze několikrát ročně. Zpravidla jsou důvodem různé kontroly a kalibrace. I tak je ale po celou dobu ochranná budova temelínského srdce (kontejnment) hermeticky uzavřena. „Do ochranné budovy kolem reaktoru se jde přes dvojité dveře. Vnitřní jdou otevřít až po zavření vnějších a ověření jejich těsnosti,“ poznamenal mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.
Každý z pracovníků nafasoval respirátory, rukavice a tři druhy dozimetrů pro měření dávky. Samozřejmostí byly žluté kombinézy, helma, boty s pevnou špičkou a především doprovod dozimetristy, který sledoval radiační situaci. Tím ale bezpečnostní nároky zdaleka nekončily. „Každých 15 minut se musí hlásit na blokovou dozornu, musí umět otevřít nouzový východ, mít u sebe záložní světlo a po vstupu udělat zkoušku těsnosti vnějších dveří,“ představil hlavní povinnosti Ondřej Češka, vedoucí provozu temelínské elektrárny.
Z hlediska teploty i radiace panují na reaktorovém sále podobné podmínky jako například na brazilské pláži Guarapari, tedy o něco vyšší teplota cca 40 °C a přibližně desetkrát nižší radiace. „U jedoucího reaktoru jsem byl už několikrát. Vím, co mě čeká a že je to tady bezpečné. Nepříjemný je hlavně průchod mezi vnitřními a vnějšími dveřmi při vstupu k reaktoru. Je to malý a uzavřený prostor s těžko dýchatelným vzduchem,“ uvedl vedoucí skupiny Jiří Babka z I&C Energo.
Za provozu mohou být technici u reaktoru maximálně tři hodiny. Čtyřčlenná skupina využila časový limit pouze z třetiny. Na kalibraci měřidel hladiny v záložní nádrži pro doplňování vody do reaktoru jim stačila jenom hodina. Po návratu vedla cesta pracovníků nejprve do občerstvovacího koutku, aby doplnili tekutiny.
Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva