ČEZ: K jadernému reaktoru vstoupili přímo za provozu

13.02.2017 15:16 | Zprávy

Přísná bezpečnostní opatření a řada povolení, ale také preciznost a opatrnost jsou spojené se vstupem k jadernému reaktoru. Přímo za provozu se vydala do srdce temelínské jaderné elektrárny čtyřčlenná skupina pracovníků. Důvodem byla kalibrace měřidel. V blízkosti reaktoru strávili hodinu a obdržená dávka byla srovnatelná s hodinovým letem.

ČEZ: K jadernému reaktoru vstoupili přímo za provozu
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

K reaktoru za provozu povoluje ČEZ vstup ve výjimečných případech pouze několikrát ročně. Zpravidla jsou důvodem různé kontroly a kalibrace. I tak je ale po celou dobu ochranná budova temelínského srdce (kontejnment) hermeticky uzavřena. „Do ochranné budovy kolem reaktoru se jde přes dvojité dveře. Vnitřní jdou otevřít až po zavření vnějších a ověření jejich těsnosti,“ poznamenal mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Každý z pracovníků nafasoval respirátory, rukavice a tři druhy dozimetrů pro měření dávky. Samozřejmostí byly žluté kombinézy, helma, boty s pevnou špičkou a především doprovod dozimetristy, který sledoval radiační situaci. Tím ale bezpečnostní nároky zdaleka nekončily. „Každých 15 minut se musí hlásit na blokovou dozornu, musí umět otevřít nouzový východ, mít u sebe záložní světlo a po vstupu udělat zkoušku těsnosti vnějších dveří,“ představil hlavní povinnosti Ondřej Češka, vedoucí provozu temelínské elektrárny.

Reaktorový sál Jaderné elektrárny Temelín za provozu

Z hlediska teploty i radiace panují na reaktorovém sále podobné podmínky jako například na brazilské pláži Guarapari, tedy o něco vyšší teplota cca 40 °C a přibližně desetkrát nižší radiace. „U jedoucího reaktoru jsem byl už několikrát. Vím, co mě čeká a že je to tady bezpečné. Nepříjemný je hlavně průchod mezi vnitřními a vnějšími dveřmi při vstupu k reaktoru. Je to malý a uzavřený prostor s těžko dýchatelným vzduchem,“ uvedl vedoucí skupiny Jiří Babka z I&C Energo.

Za provozu mohou být technici u reaktoru maximálně tři hodiny. Čtyřčlenná skupina využila časový limit pouze z třetiny. Na kalibraci měřidel hladiny v záložní nádrži pro doplňování vody do reaktoru jim stačila jenom hodina. Po návratu vedla cesta pracovníků nejprve do občerstvovacího koutku, aby doplnili tekutiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Děti ze Suché Lozi dostaly k zahájení školního roku Oranžové hřiště

20:11 Nadace ČEZ: Děti ze Suché Lozi dostaly k zahájení školního roku Oranžové hřiště

Ovocnou alej vysázeli společně obyvatelé a děti místní základní školy pod dohledem odborné firmy ve …