Rok, který se nepodobal žádnému z předchozích. Průvodci v rouškách a dezinfekce u vstupů. Šest měsíců s cedulkou na dveřích hlásající „zavřeno“, ale také prázdniny, které trhaly rekordy. Během léta přijelo poznávat zákulisí výroby elektřiny tolik turistů, kolik jich jindy dorazí za půl roku. V meziročním srovnání byly loňské prázdniny o 32 % silnější než ty v roce 2019. Žebříčku návštěvnosti opět vévodila „velká trojka“: jesenická přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně (88 162 lidí) a dvojice bezemisních jaderných zdrojů Temelín (34 359) a Dukovany (15 432).
„Máme radost, že se naše infocentra stala pro turisty v létě takovým tahákem. Předpokládali jsme, že spousta lidí bude trávit dovolenou v Česku, a proto jsme pro návštěvníky připravili letní kampaň Krajinou Skupiny ČEZ. Díky ní si mohly rodiny s dětmi během návštěvy infocentra taky zasoutěžit a odnést si na památku naše plyšové maskoty. S Watíkem nebo Joulinkou si teď doma hraje skoro dva tisíce malých fanoušků energetiky,“ rekapituluje prázdninovou sezónu vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
Druhá vlna pandemie infocentra na podzim znovu uzavřela, lidé se však mohou do energetických provozů i přesto podívat. Stačí jim k tomu jen počítač. Online se mohou registrovat na virtuální prohlídku Temelína, Dukovan, Ledvic nebo elektráren využívajících obnovitelné zdroje! Díky virtuálním prohlídkám a 3D modelům uvidí i to, co jim běžné živé exkurze nabídnout nemohou. Třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně, strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí nebo přivaděč k turbíně vodní elektrárny, kudy se běžně valí desítky kubíků vody na vteřinu.
Hučák
„Na Hučák za běžného provozu dorazí přes 15 tisíc lidí ročně a nyní, podobně jako na jaře, k nám už několik měsíců nemohou. Kromě dotazů, kdy otevřeme, lidi zajímalo, proč máme online prohlídky jen pro školy. Jsme proto rádi, že nyní můžeme vyhovět skutečně každému zájemci o prohlídku vodních, slunečních, větrných a bioplynových elektráren,“ říká Aneta Tomášová, průvodkyně infocentra Hučák, které přibližuje lidem zákonitosti a taje obnovitelných zdrojů energie.
„Celý svět se učí více fungovat v online prostředí, proč by tedy naše elektrárny měly být výjimkou? Loni jsme některé z nich zdarma a virtuálně zpřístupnili alespoň školákům a od letošního ledna se k nám už může podívat kdokoliv z široké veřejnosti. Cíleně jsme prohlídky nabídli také domovům pro seniory, jejichž možnosti trávení volného času jsou nyní velmi omezené. Zájem o on-line prohlídky zatím překonal veškerá naše očekávání. Lednové termíny se tak rychle zaplnily, že jsme museli přidávat další. Věřím, že nevšední virtuální zážitek je tou nejlepší pozvánkou k budoucí návštěvě našich infocenter. Těšíme se, až u nás po otevření zájemce o energetiku znovu uvítáme osobně,“ uzavírá Kateřina Bartůšková.
Zatím průvodkyně a průvodci infocenter zvládli 50 hodin on-line prohlídek pro školy a dalších 12 pro veřejnost, absolvovalo je už více než tři tisíce energetických nadšenců. O virtuální výlet do nitra energetických zdrojů už projevily zájem i domovy seniorů, nejstaršímu on-line návštěvníkovi elektráren bylo 89 let!
Možnost virtuálních prohlídek by v určité podobě měla zůstat zachována i po opětovném otevření bran infocenter.
Infocentra Skupiny ČEZ byla z důvodu zajištění bezpečnosti elektrárenských provozů a zdraví zaměstnanců i návštěvníků uzavřena od března do června a následně opět od října do současnosti.
Více informací pro zájemce o online exkurze naleznete ZDE a na Instagramu @SkupinaCEZ
Věděli jste, že…
- železobetonová konstrukce kontejnmentu jaderné elektrárny Temelín je stavba vysoká 56 metrů, se stěnami o šířce 1,2 metru a kopulí pouze o deset centimetrů slabší
- v dukovanské jídelně se při běžném pracovním dnu vydá přibližně 1400 porcí obědů a zdaleka nejoblíbenějším jídlem je smažený řízek
- Nejčastěji si však zaměstnanci elektrárny mohou pochutnat na guláši v nejrůznějších variantách, ke kterému se podává na čtyři tisíce plátků knedlíků, tj. přibližně 400 knedlíkových šišek
- při výrobě elektřiny v Novém zdroji v Ledvicích dosahuje teplota páry 600 °C a tlak 27 MPa, což elektrárně umožňuje o 20 % vyšší účinnost a tím i výrazné snížení spotřeby paliva na vyrobenou kilowatthodinu
- jediným typem elektrárny, kde se netočí turbína a generátor, je fotovoltaika
- K výrobě energie využívá tzv. fotovoltaického jevu
- koncovka listu větrné elektrárny Věžnice se při plném výkonu otáčí rychlostí 250 km/hod
Termíny virtuálních prohlídek pro veřejnost:
(pozn. aktuální nabídku najdete v registračních formulářích na www.cez.cz/virtualne-v-elektrarne)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva