ČEZ: Nový druh vytápění v Ledvicích rapidně sníží výskyt škodlivin v ovzduší

13.09.2013 16:51 | Zprávy

Ekologicky čistou a spolehlivou dodávku tepla s vysokým uživatelským pohodlím; to vše mají nyní v Ledvicích. Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ zde coby investor zrealizovala napojení přibližně stovky objektů na soustavu centrálního zásobování teplem. Tím bylo naplněno jedno z hlavních opatření iniciativy pod názvem Stop prach, která si klade za cíl především zlepšení životního prostředí tamních obyvatel. Hlavními aktéry iniciativy Stop prach jsou obce a města ležící v blízkosti Lomu Bílina a Skupina ČEZ, respektive Severočeské doly, Elektrárna Ledvice a ČEZ Teplárenská.

ČEZ: Nový druh vytápění v Ledvicích rapidně sníží výskyt škodlivin v ovzduší
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Náš záměr, napojení na centrální zásobování teplem z nedaleké elektrárny Ledvice jsme městu předložili již koncem března 2010 a koncem téhož roku byl usnesením zastupitelstva schválen. Poté nastala roční projektová příprava a následně jsme v roce 2012 podali žádost o dotaci, na jejímž základě jsme na realizaci stavby získali od Státního fondu životního prostředí finanční podporu ze strukturálních fondů Evropské unie, a to ve výši 60 procent. Vlastní stavba v režii společnosti Tenza započala slavnostním výkopem 9. října 2012 a nyní jsme po deseti měsících opět v Ledvicích, abychom celý projekt zakončili a uvedli v život. Jsem rád, že se nám podařilo splnit předem avizované, že s reálným zahájením dodávek tepla počítáme na začátku sezony 2013/14.  Faktickou dodávku tepla jsme totiž zahájili již 1. září 2013,“ říká Vladimír Gult, generální ředitel ČEZ Teplárenská, a. s.

Teplofikace Ledvic stála 38,5 milionu korun. Na systém dálkového vytápění je přitom napojeno zhruba 100 objektů, 29 jich je městských, včetně 21 bytových domů. V ostatních případech jde o rodinné domy. Roční dodávka tepla by měla činit 10 460 GJ.

„Stručně lze nový způsob vytápění napojených objektů popsat tak, že z nedaleké elektrárny je vyveden tepelný napáječ do města, kde rozdělením do uličních větví a dále domovními přípojkami je možné postupně připojit všechny objekty – domy v Ledvicích. V každém připojeném domě je umístěna kompaktní objektová předávací stanice tepla a z ní napojen vnitřní topný systém. Tím dochází k nahrazení stávajících neekologických individuálních způsobů vytápění. V řeči čísel to znamená odstranění 7,6 tuny emisí tuhých znečišťujících látek proti navýšení méně než 100 kg na straně elektrárny,“ uvedl zjednodušeně Pavel Šušák, technický ředitel ČEZ Teplárenská, a. s.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČEZ

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

22:03 Armáda ČR: Vojenští policisté v Kosovu procházeli při výcviku ohněm

Od ledna letošního roku je v Kosovu nasazena 4. jednotka Vojenské policie. Je součástí mise Joint En…