Projekt je řešen metodou energetických služeb se zárukou úspor (EPC), kdy dodavatel za úsporu přímo ručí ve smlouvě. Investice bude pokryta z budoucích úspor nákladů na energie a z dotace. Desetiletý projekt má na starost společnost ENESA z ČEZ ESCO. Modernizace věznice má i ekologický přínos. Úspory energií představují ekvivalent 6 725 tun CO2.
„Věznice jsou ideálními areály pro EPC projekty, jde o velké komplexy budov, kde se energie spotřebovávají 24 hodin denně, a proto je tu opravdu velký potenciál pro energetické úspory. Právě ty jsou v posledních měsících stále aktuálnějším tématem, ať už pro firmy, obce nebo veřejné instituce. Ve velkém se snaží šetřit i veřejný sektor, i proto jsou úsporné projekty stále oblíbenější u státních institucí a organizací. Mohli bychom ale šetřit mnohem více, jen ve veřejném sektoru bychom modernizací budov uspořili desítky miliard korun ročně,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
„O projektu jsme začali uvažovat už před několika lety. Důvodem takto rozsáhlé akce byl především zhoršující se stav energetického hospodářství a vězeňských budov. Nyní tedy místo dvou starých prádelen máme novou moderní centrální prádelnu, starou centrální parní kotelnu nahradila účinná teplovodní kotelna, včetně výkonného tepelného čerpadla. Také osvětlení prošlo významnou proměnou za celkem 3,3 milionů korun,“ pochvaluje si generální ředitel Vězeňské služby České republiky Simon Michailidis.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva