Vedle 349 palivových kazet proto museli energetici z reaktoru vyvézt i všechny vnitřní části, včetně například pláště aktivní zóny. Ke kontrole technici využívají speciální manipulátor vážící 5 520 kg. Z jeho řídicího pultu, který je umístěn přímo na reaktorovém sále, operátoři zkontrolují každý centimetr vnitřní plochy tlakové nádoby reaktoru, včetně jejího dna. Takto získaná data, kterých je objemově až 50 GB, energetici následně podrobují detailní analýze. „Není to náročné jen technicky, ale i personálně. Na kontrolách tohoto typu se podílí přes 20 vysoce kvalifikovaných odborníků, kteří vedle provádění samotných kontrol musí veškerá data zpracovat a vyhodnotit,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.
Součástí kontrol, které se provádí v intervalu jednou za osm let jsou také reálné zkoušky pasivních a aktivních bezpečnostních systémů. Technici tak mají úspěšně za sebou testy výtoků ze zásobních nádrží vody do reaktoru, tzv. hydroakumulátorů a zkoušky čerpadel bezpečnostních systémů. Ještě před opětovným zavezením všech vnitro reaktorových částí a paliva zpět do reaktoru museli navíc velmi pečlivě vyčistit jak horní část, tak také dno reaktoru.
„Dukovany, stejně jako Temelín, chceme provozovat nejméně šedesát let, což je aktuálně běžná světová praxe. Perfektní znalost stavu klíčových komponent je tak jednou z podmínek, kterou musíme v každém okamžiku naplňovat a nejde jen o tlakovou nádobu reaktoru, ale i například parogenerátory, záložní dieselgenerátory a další zařízení,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdan Zronek.
Termín ukončení odstávky a opětovné zahájení výroby ČEZ upřesní v návaznosti na průběh prací plánovaných činností a na výsledky kontrol a testů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva