Už s předstihem musela třicítka účastníků absolvovat psychodiagnostické vyšetření stejné jako pro zaměstnance elektrárny. I díky tomu se mohou dostat do míst, která jsou jinak nepřístupná, Během dvou týdnů čekají vybrané vysokoškoláky tři desítky přednášek a prohlídek například kontrolovaného pásma, strojovny, havarijního řídícího střediska nebo Laboratoře radiační kontroly okolí.
„Zájem o Letní univerzitu byl opět mimořádný. Účastníky jsme vybírali z 110 uchazečů z českých technických univerzit a vysokých škol. Teď je čeká nabitý program od osmi ráno do osmi večer,“ říká Pavel Šimák, hlavní organizátor akce ze strany ČEZ.
Pro absolventy je Letní univerzita hlavní vstupní branou například na pozici operátora jaderných reaktorů. Prestiž celé akce pak zvyšuje i setkání s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou, nebo top manažery firmy.
Zajímavostí je potom rostoucí počet studentek, které se odborného programu a stáží účastní. Potvrzují tak trend, kdy za posledních pět let stoupl počet žen pracujících v jaderných elektrárnách o dvacet procent.
Kromě výuky, praxe a večerního volnočasového programu čekají studenty i zkoušky. Závěrečná se uskuteční v posledním dni univerzity v pátek 2. srpna. Více o vzdělávacích aktivitách je možné nalézt na speciálním webu ZDE.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvacet miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva