Celkem osm přednášek absolvovalo třicet sedm studentů v Jaderné elektrárně Temelín. Středoškoláci se například dozvěděli, jak je elektrárna stavebně uspořádána, dostali informace k teorii jaderných reaktorů, turbíně nebo generátoru. Nezůstali jen v lavicích, ale elektrárnu si prohlédli virtuálně i reálně.
Speciální virtuální brýle zavedly studenty do velína nebo k jadernému reaktoru. Reálně pak navštívili strojovnu výrobního bloku, místnost, kde se připravují operátoři nebo havarijní středisko. Tečku za třídenním programem udělal závěrečný test - Jaderná maturita. Netradiční diplom, který jim v budoucnu může pomoc najít v energetice uplatnění, si nakonec odnesli všichni účastníci.
„Řadu absolventů určitě nevidíme naposledy. Někteří z nich se k nám nebo do jiných provozů Skupiny ČEZ vrací po skutečné maturitě. Jiní pokračují ve studiu na vysokých školách a už jako vysokoškoláci u nás absolvují dvoutýdenní „Letní univerzitu“, což už je taková vstupenka pro práci v jaderné elektrárně,“ vysvětluje Romana Balounová ze strategického náboru energetické firmy.
Kvůli velkému zájmu středoškoláků jen v Temelíně letos proběhly hned tři běhy jaderných maturit, podobný počet studentů absolvuje stejnou akci i v Jaderné elektrárně Dukovany. Další stáže pro studenty odstartují v průběhu prázdnin. Celou nabídku stáží a exkurzí najdou zájemci na internetových stránkách ZDE.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 6,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva