Vyšší stovky ovládacích displejů, tisíce ovládaných zařízení a desítky tisíc zobrazovaných informací, které systémem projdou během jedné vteřiny. Tak lze zjednodušeně charakterizovat řídicí systém temelínské elektrárny. Ten aktuálně prochází modernizací. „Po hardwarové stránce už je nový systém funkční, zatím ale elektrárnu neřídí. Nyní do něj musíme z původního systému převést potřebný software a jednotlivé aplikace. Řízení prvního bloku by od starého systému měl převzít příští rok, o rok později pak na druhém bloku,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.
Než se tak stane, technici všechny části nového systému detailně otestují. Vlastní testování probíhá i ve speciálním testovacím centru v elektrárně Temelín. Vzniklo v souvislosti s přechodem na nový systém a jeho vybavení odpovídá tomu, co bude řídit blok reálně. „Jde o stejné prvky, na kterých běží reálný systém. Jen je jich tady méně, ale z hlediska odladění nového systému je to plně dostačující. Zejména zde probíhá vývoj a testování nových aplikací před jejich nasazením na výrobní bloky elektrárny,“ dodal Martin Bíca, zástupce ředitele řízení techniky jaderných elektráren ČEZ.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Rozsáhlou modernizaci řídicího systému zahájil ČEZ v Temelíně na podzim 2021. Jeho součástí bylo i položení osmi desítek kilometrů kabelů. Energetici si od modernizace slibují zajištění minimálně šedesátiletého provozu temelínské elektrárny. „Abychom mohli elektrárnu bezpečně provozovat minimálně šedesát let, musíme modernizovat nejen vlastní zařízení, ale i systém, který toto zařízení řídí. V celosvětovém měřítku jde o technologicky i rozsahem o jednu z nejnáročnějších změn řídicího systému jaderné elektrárny i unikátní způsob realizace bez dopadu do provozu,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Dodavatelem systému je americká společnost Westinghouse. Ta v 90. letech minulého století dodávala i původní řídicí systém. Tehdy šlo o jeden z prvních příkladů spolupráce s Westinghouse po revoluci v roce 1989, kdy technologicky téměř dokončenou elektrárnu podle sovětského vzoru doplnil ve své době moderní řídicí systém.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 14,3 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva