V temelínském infocentrum se návštěvníci mohou těšit především na první hromadnou virtuální prohlídku v Česku tzv. ReakTour. Bezplatnou prohlídku si mohou předem objednat prostřednictvím webové stránky ZDE.
Nasadit si brýle a za několik málo okamžiků být nad jaderným reaktorem a sledovat, jak probíhá výměna jaderného paliva. Za pár minut pak být v chladicí věži nebo se rozhlížet ve velíně jaderné elektrárny. Takovou možnost opět mají návštěvníci Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Novinku ČEZ představil v polovině listopadu loňského roku. Kvůli ochraně proti covidu začátkem roku energetici svá infocentra dočasně uzavřeli a návštěvníky přesunuli na internet na virtuální prohlídky.
„Návštěvníky jsme doteď vítali jen skrze projekt Virtuálně v elektrárně, už se ale těšíme, až za námi přijdou i reálně. A těšit se mohou i oni. Unikátní ReakTour se pomalu ani nerozjela a museli jsme ji přerušit. Teď půjde svým způsobem o její restart a věříme, že návštěvníci využijí možnost nechat se pomocí speciálních brýlí přenést do nejstřeženějších míst jaderné elektrárny i bez bezpečnostní prověrky,“ uvedla Hana Marečková z Infocentra JE Temelín.
V jiných částech infocentra si mohou návštěvníci udělat selfie přímo u makety reaktorového sálu a zmenšené modely vhodně doplní zážitek z virtuální prohlídky. Udělají si představu, kde se zařízení nachází a jak elektrárna funguje jako celek. Celkově program v temelínském infocentru nepřekročí jednu hodinu.
V ochraně proti covidu zůstávají energetici i nadále opatrní. Návštěvníci se tak stále v infocentru budou pohybovat s nasazeným respirátorem a sami energetici budou po každé prohlídce virtuální brýle dezinfikovat. Další čištění prostřednictvím speciální dezinfekční komory proběhne v závěru daného dne.
Ročně temelínské infocentrum navštíví téměř 40 tisíc lidí, od školáků až po zahraniční individuální návštěvníky.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 3,6 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva