ČEZ: V Temelíně cvičili reakci na dopravní nehodu při přepravě jaderného paliva

22.05.2019 7:36 | Zprávy

Bagr naráží do vozidla, vezoucího kontejner s použitým palivem. Takový byl scénář čtvrtého letošního cvičení, které dnes proběhlo v Jaderné elektrárně Temelín. Přestože se jednalo o jedinou vážnější zápletku, trvalo cvičení celé dopoledne a zapojila se do něj padesátka odborníků.

ČEZ: V Temelíně cvičili reakci na dopravní nehodu při přepravě jaderného paliva
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Řešení málo závažných, ale naopak pravděpodobnějších, událostí je i letos součástí plánu havarijních cvičení v elektrárně Temelín. „I na tyto situace musíme mít nacvičeny profesionální reakce. Ze světa známe příklady, kdy závažným událostem mnohdy předcházely méně významné chyby. Smyslem těchto jednoduchých tréninků je kvalitně a rychle situaci vyřešit a zabránit dalšímu rozvoji,“ uvedl Jan Kruml, ředitel JE Temelín.

Do cvičení se zapojilo pět desítek odborníků z temelínské elektrárny. Sešel se havarijní štáb, na místě nehody zasahovali hasiči, dozimetristé a speciální havarijní skupina pro přepravu jaderného materiálu. Protože se jednalo o jaderný materiál, tak z dálky na vše dohlížela speciální policejní jednotka. Úkolem hasičů bylo zabránit úniku oleje do životního prostředí. Dozimetristé kontrolovali radiační situace kolem kontejneru. Ten je na podobné pády projektován a odolnost při pádových zkouškách je důležitou podmínkou pro udělení licence. Musí například odolat pádu z devíti metrů na pevnou podložku. Navíc je stanovena i maximální rychlost vozidla, které kontejner převáží. Ta nesmí překročit 5 km/h.

Pro Temelín to bylo letos čtvrté z plánovaných deseti cvičení. V úvahu se berou všechna možná rizika. Vedle radiačních a technologických nehod je to například eliminace požárů, ekologických nebo traumatologických událostí. Cvičí se i ochrana proti teroristickému útoku (více ZDE).

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 5,73 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Během silvestrovských oslav vyjeli hasiči napříč republikou k 355 požárům

11:27 HZS: Během silvestrovských oslav vyjeli hasiči napříč republikou k 355 požárům

Příchod Nového roku byl opět spojen se zvýšeným počtem požárů. Největší nárůst událostí hasiči zazna…