Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu přes své území.
„Zastavili jsme tranzit ruského plynu. Je to historická událost. Rusko ztrácí své trhy, utrpí finanční ztráty. Evropa již přijala rozhodnutí vzdát se ruského plynu,“ uvedl ukrajinský ministr energetiky German Galuščenko ve svém prohlášení.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
Rusko stále vyváží plyn plynovodem TurkStream na dně Černého moře. TurkStream má dvě linky – jednu pro turecký domácí trh a druhou zásobující středoevropské zákazníky včetně Maďarska.
„Moldavsko, které bylo kdysi součástí Sovětského svazu, patří mezi nejvíce postižené země. Tvrdí, že nyní bude muset zavést opatření ke snížení spotřeby plynu o třetinu,“ napsala agentura Reuters.
„Vzhledem k opakovanému a jasně vyjádřenému odmítnutí obnovení těchto dohod ukrajinskou stranou byl Gazprom zbaven technické a právní možnosti dodávat plyn pro tranzit přes území Ukrajiny od 1. ledna 2025,“ uvedl Gazprom v prohlášení v komunikační aplikaci Telegram. „Počínaje 08:00 moskevského času (05:00 GMT) se dodávky ruského plynu pro jeho přepravu přes území Ukrajiny neprovádějí.“
Ukrajinské ministerstvo energetiky rovněž uvedlo, že přeprava ruského plynu přes Ukrajinu „byla zastavena v zájmu národní bezpečnosti“. Ukrajině nyní hrozí, že přijde o přibližně 800 milionů dolarů ročně z tranzitních poplatků od Ruska, zatímco Gazprom přijde o téměř 5 miliard dolarů z prodeje plynu. V roce 2023 dodalo Rusko přes Ukrajinu přibližně 15 miliard m3 plynu.
Slovenský premiér Robert Fico v pátek řekl, že jeho vláda zváží reciproční opatření vůči Ukrajině, jako je zastavení záložních dodávek elektřiny. „Přijmout jednostranné rozhodnutí ukrajinského prezidenta je naprosto iracionální a nesprávné,“ napsal Fico v dopise do Bruselu a odsoudil „významný finanční dopad v komplikovaném ekonomickém období“.
Ficův dopis vzbudil pozornost mnoha médií. Včetně serveru katarské televize Al-Džazíra.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.