ČEZ: V Teplicích se nahrazuje parovodní síť úspornějším horkovodem

31.01.2021 21:33 | Zprávy

Snížení ztrát tepelné energie během její distribuce ke konečnému spotřebiteli je již několik let hlavním tématem aktivit společnosti ČEZ Teplárenská, a. s., ze Skupiny ČEZ v lázeňském městě Teplice. V praxi to znamená konverzi (přeměnu) stávajících parovodních na nové horkovodní rozvody, a to jak v bezkanálovém, tak i kanálovém provedení. Ve městě tak postupně dochází k obnově stávající rozvodné sítě, případně jsou horkovody vybudovány v nové trase. Rozsáhlá rekonstrukce v režii ČEZ Teplárenské započala již v roce 2019 a bude pokračovat i v letošním a příštím roce.

ČEZ: V Teplicích se nahrazuje parovodní síť úspornějším horkovodem
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Hlavním důvodem přechodu z páry na horkou vodu je snížení ztrát tepelné energie, což vede k nižší spotřebě paliva při výrobě, tím i ke snížení emisí a zlepšení životního prostředí. Investiční akce, která probíhala v letech 2019 a 2020 přišla na bezmála 94 milionů korun, přičemž byla finančně podpořena z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT. Její realizací jsme tak navázali na předchozí konverzi parovodních rozvodů na horkovodní, které zásobují teplem lázeňské domy a městské části Šanov a Prosetice,“ říká Jan Nechvátal, generální ředitel ČEZ Teplárenské.

V letech 2019 a 2020 tak byli na nový horkovod přepojeni odběratelé dle příslušných výměníkových stanic soustředěných v lokalitách kolem ulic Alejní (Teplice), Raisova a Kpt. Jaroše (Šanov). „Dále byla zrušena parní přípojka v Řetenicích, včetně příslušné technologie ve výměníkové stanici v areálu ZŠ Buzulucká. Vše bylo nahrazeno novým teplovodním předizolovaným rozvodem v bezkanálovém provedení a novou technologií, včetně oběhového čerpadla ve výměníkové stanici v Jaselské ulici. Během posledních dvou let tak bylo ve třech městských částech Teplic celkem zrekonstruováno 2 170 metrů tepelných rozvodů pro 128 odběrných míst,“ doplnil Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenské.

Dalších cca 2 100 metrů s 45 odběrnými místy pak k nim přibude během let 2021 a 2022. Konverze proběhne v lokalitě ulice Svojsíkova, rekonstrukce dožitých tepelných rozvodů pak v ulicích Přítkovská a V Závětří. V prvním případě bude postavena i nová výměníková stanice, která umožní přechod páry na horkou vodu. V dalších stanicích proběhne výměna technologie. Jedná se o investiční akce za cca 80 milionů korun. I v tomto případě má ČEZ Teplárenská přislíbenu finanční podporu z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost Úspory energie v SZT.

Teplo v rámci  ČR – ČEZ Teplárenská, a.s.

  • Teplo od ČEZ Teplárenské pochází především z CZT (zejména z elektráren a tepláren Skupiny ČEZ). Společnost však dodává teplo také z decentrálních zdrojů (plynové kotelny, kogenerační jednotky).
  • Společnost ČEZ Teplárenská, a. s., zásobuje přibližně 7 500 odběrných míst a kromě více než 132 000 domácností jsou odběrateli tepla i nemocnice, úřady, školy a průmyslové podniky. Celková roční dodávka tepla činí okolo 7 000 TJ. Zásobuje teplem zákazníky ve 33 městech v Ústeckém, Karlovarském, Středočeském, Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji, kde také exportuje teplo přes hranice, z Elektrárny Hodonín do slovenského města Holíče.
  • Na severu Čech, konkrétně v Ústeckém kraji, teplem města Ústí nad Labem, Trmice, Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří, Kadaň, Teplice, Bílina, Ledvice, Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek. Hlavními výrobci tepla pro ČEZ Teplárenskou jsou zde elektrárny společnosti ČEZ – Tušimice (Kadaň), Prunéřov (Chomutov, Jirkov, Klášterec nad Ohří) a Ledvice (Teplice, Bílina, Ledvice), plynové kotelny (Dubí, Krupka, Duchcov, Hrob a Osek) a Teplárna Trmice (Trmice, Ústí nad Labem). Kromě velkých odběratelů v podobě různých firem a společností se celkem jedná o téměř o 87 000 domácností (cca 4 690 TJ ročně).
  • Více na www.cezteplarenska.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NKÚ: Úřad vlády a MZV financovaly české předsednictví v Radě EU bez významných nedostatků, s jednou výjimkou

10:17 NKÚ: Úřad vlády a MZV financovaly české předsednictví v Radě EU bez významných nedostatků, s jednou výjimkou

Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v roce 2022 stálo celkem 2,033 mld. Kč. Z toho Úř…