ČEZ plánuje během 10 let nabrat 4 000 nových odborníků

17.09.2024 13:28 | Tisková zpráva

Během následujících 10 let plánuje ČEZ nabrat přibližně 4 000 nových odborníků nejen s technickým vzděláním. Vzhledem k plánovaným investicím do oblasti jaderné energetiky, především v souvislosti s výstavbou nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany, rozvojem malých modulárních reaktorů a modernizací stávajících elektráren, očekává ČEZ zvýšený nábor odborníků právě v tomto segmentu. Kromě jaderné energetiky se ale ČEZ zaměřuje i na nábor specialistů v oblasti distribuce, obnovitelných zdrojů, technologií pro energetické úspory a digitalizaci provozu. Poptávce po nových energeticích jde ČEZ naproti řadou aktivit zaměřených právě na studenty a absolventy – ročně jeho programy projde na 450 zájemců. Prostřednictvím různorodých programů a stáží se snaží propojit akademické znalosti studentů s praktickými zkušenostmi z reálného prostředí.

ČEZ plánuje během 10 let nabrat 4 000 nových odborníků
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

ČEZ se dlouhodobě zaměřuje na podporu vzdělávání a rozvoj mladých talentů. ČEZ tak podporuje nejen rozvoj nových odborníků, ale také přispívá k udržitelnému rozvoji celého sektoru. Pro studenty a absolventy nabízí ČEZ bohaté možnosti, jak rozšířit své znalosti a získat praxi.  

„Vzdělávání a rozvoj mladých talentů jsou pro nás klíčové, protože věříme, že budoucnost energetiky závisí na nových odbornících, kteří přinesou inovativní řešení a svěží pohled.

Každoročně projde našimi programy a stážemi přibližně 450 studentů, přičemž řada z nich po dokončení studia nachází uplatnění ve společnosti ČEZ. Jsme hrdí na to, že můžeme pomáhat formovat novou generaci odborníků, kteří se stanou lídry v oblasti energetiky. S ohledem na rostoucí nároky v oblasti jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů je pro nás zásadní podporovat talenty, které se budou podílet na budoucím rozvoji těchto klíčových oblastí,“ řekla Michaela Chaloupková, členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ.

ČEZ pomáhá rozvíjet dovednosti mladých lidí a vytváří si základnu budoucích odborníků, kteří budou schopni čelit novým výzvám v energetice, a to i prostřednictvím spolupráce s partnerskými školami. Aktuálně jde o 100 středních odborných a průmyslových škol, gymnázií a vysokoškolských fakult a univerzit. Nejen pro partnerské školy nabízí ČEZ bohatou nabídku exkurzí, přednášek, stáží a stipendijních programů. Celkem jde o 11 programů, z toho 7 pro střední a 4 pro vysoké školy.

Mezi nejoblíbenější programy patří dvoutýdenní Letní univerzity v jaderných elektrárnách, které každoročně přitahují zájemce o jadernou energetiku. Letos se obou Letních univerzit zúčastnilo více než 60 studentů, za celou dobu existence (v Temelíně 19 let, v Dukovanech 16 let) ji absolvovalo téměř 1 200 vysokoškoláků. Zhruba polovina absolventů Letní univerzity po skončení školy nastoupí do jaderných provozů Skupiny ČEZ, řada z těch, kdo se zúčastnili prvních ročníků, pracuje v ČEZ dodnes. Studenti technických oborů mohou díky účasti také získat stipendium – za pět let ve výši téměř půl milionu korun.

Pro středoškoláky jsou připraveny třídenní specializované programy, zaměřené na různé oblasti energetiky: Jaderné, Distribuční nebo ESCO maturity studenty seznamují s konkrétními provozy a tématy. Vybrané partnerské střední školy se mohou zapojit do Motivačního programu Prokopa Diviše, v němž nejlepší studenti vybraných elektro oborů získávají peněžitou odměnu. Za osm ročníků tohoto programu rozdal ČEZ více než 7 milionu korun.

SMR Camp a SMR maturita, která v letošním roce rozšíří nabídku ostatních energetických maturit, zase přibližují mladým lidem inovace v oblasti malých modulárních reaktorů, což je dynamicky se rozvíjející odvětví s velkým potenciálem do budoucna. Silný zájem uchazečů o oba programy ukazuje, že tento potenciál vnímají i sami studenti. Green Energy Tour poskytuje studentům možnost navštívit „zelené elektrárny“ a pochopit význam obnovitelných zdrojů energie v praxi. Tyto programy jsou navrženy tak, aby studenti mohli propojit své teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi a získali tak komplexní přehled o fungování energetiky.

Kromě stáží a specializovaných programů nabízí ČEZ také trainee programy, jako je ESCO trainee program, který umožňuje studentům magisterského stupně zapojit se do reálných projektů s praktickým dopadem. Praktické zkušenosti mohou sbírat studenti také v projektu duálního vzdělávání ČEZ Distribuce, který funguje ve spolupráci s Moravskoslezském kraji, MŠMT a Svazem průmyslu a dopravy. Duální vzdělávání představuje úzké propojení teoretického vzdělávání ve školách s praxí ve firmách. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

20:16 Správa jeskyní: Dětské prohlídky s Medvědem Brunem v jeskyni Výpustek

Letošní dlouhé zimní prázdniny si rodiče s dětmi mohou zpestřit návštěvou jeskyně Výpustek u Křtin v…