ČEZ spustila preventivní antigenní testování, pomůže hlavně kritické infrastruktuře

20.11.2020 10:40 | Zprávy

Ke stovkám standardních PCR testů přidává ČEZ navíc ještě antigenní testování. Zaměří se především na pracovníky v provozech, které jsou nezbytné pro fungování České republiky. Jako první se nové testování rozjelo na jaderných elektrárnách, následovat budou klasické elektrárny, distribuce a trading.

ČEZ spustila preventivní antigenní testování, pomůže hlavně kritické infrastruktuře
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Pilotní antigenní testy provedl ČEZ v Jaderné elektrárně Dukovany již minulý týden, od tohoto týdne jsou pak k dispozici vybraným klíčovým zaměstnancům jako doplňkové preventivní opatření na obou jaderných elektrárnách. V následujících týdnech se rozšíří i pro pracovníky v dalších provozech – v uhelných elektrárnách, distribuci a tradingu. Cílem je ještě více snížit riziko nákazy, proto budou testováni i dodavatelé.

„Antigenní testování zavádíme jako doplněk současných PCR testů. Přistupujeme k nim jako k preventivnímu screeningu vybraných zaměstnanců, případně pracovníků našich dodavatelů, pohybujících se v provozech kritické infrastruktury. PCR testy budeme samozřejmě i nadále využívat v případech, že zaměstnanec měl rizikový kontakt, nebo pro potvrzení pozitivního antigenního testu,“ vysvětluje členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková.

„Jednou z nejnáročnějších akcí každé jaderné elektrárny je odstávka: všechny činnosti jsou rozplánované doslova na minuty a stovky lidí, včetně stovek externích dodavatelů, musejí postupovat vzájemně koordinovaně. Antigenní testy, které bude možné pravidelně a rychle využít pro celé týmy, nám pomohou ihned zachytit případné nakažené pracovníky, takže ochráníme ostatní na pracovišti,“ uvedl ředitel jaderné divize Bohdan Zronek. Již minulý týden při pilotní zkoušce odhalily antigenní testy dva pozitivní případy, které následně potvrdil i PCR test.

Výhodou antigenních testů je především rychlost vyhodnocení: výsledky poskytnou do 30 minut, zatímco vyhodnocení PCR testy trvá až desítky hodin. V některých regionech jsou navíc odběrová místa zahlcená na několik dní dopředu. ČEZ proto v rámci PCR testů spolupracuje s poskytovateli zdravotních služeb na zajištění přednostního testování v odběrném místě, nebo v některých případech využívá mobilní odběr, který dorazí přímo do elektrárny.

Také antigenní testy se provádějí prostřednictvím nasmlouvaných poskytovatelů zdravotních služeb. Na jaderných elektrárnách počítá ČEZ dohromady s cca 120 testy týdně kvůli probíhajícím odstávkám. Po rozšíření i do dalších provozů očekává čísla do 500 osob týdně. Časový limit zatím stanoven není, bude záležet, a to platí i pro celkový počet testů, na dalším vývoji epidemiologické situace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

16:13 Ministerstvo kultury: Ministr nesouhlasí s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání

RRTV publikovala 21.11.2024 tiskovou zprávu o nutnosti registrace všech tvůrců audiovizuálního obsah…