ČSSZ: Zvýšil se počet ukončených „neschopenek“, průměrná délka stonání se zásadně nezměnila

13.02.2017 19:15 | Zprávy

Téměř 1,6 milionu ukončených dočasných pracovních neschopností evidovala od ledna do konce roku 2016 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Lékaři vloni ukončili o zhruba 58 tisíc tzv. neschopenek více než v roce 2015. Průměrná délka trvání dočasné pracovní neschopnosti se ve srovnání s rokem 2015 prodloužila pouze o necelý den. Z údajů ČSSZ vyplývá, že v loňském roce stonali lidé v průměru 42 dní. Výdaje na nemocenské činily vloni téměř 17 mld. Kč.

ČSSZ: Zvýšil se počet ukončených „neschopenek“, průměrná délka stonání se zásadně nezměnila
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Nejvíce ukončených tzv. neschopenek bylo evidováno ve Středočeském kraji (183 080) a v Praze (181 484), nejméně (jako v minulosti) v kraji Karlovarském. Nejvíce dnů prostonali pojištěnci v Moravskoslezském kraji, celkem přes 8,8 milionu.

Nemocenské se vyplácí až od 15. dne trvání „neschopenky“

Nemocenské vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ) od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti za kalendářní dny. V prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Náhrada mzdy nenáleží za první tři dny (tzv. karenční doba).

Lhůta pro výplatu nemocenského

Zákon nestanoví pro výplatu nemocenského určitý termín v měsíci. Nemocenské, stejně jako ostatní dávky nemocenského pojištění, se podle zákona o nemocenském pojištění vyplácí zpětně ve lhůtě nejpozději do jednoho měsíce. Ta se počítá ode dne, kdy jsou zaměstnavatelem doručeny potřebné doklady OSSZ.

Dlouhodobá pracovní neschopnost a tzv. lístek na peníze

„Lístek na peníze“ (přesněji Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti) vystavuje ošetřující lékař alespoň jednou měsíčně, aby měl nemocný zajištěn určitý pravidelný měsíční příjem do doby ukončení pracovní neschopnosti. Toto potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti lze vystavit k jakémukoli dni v kalendářním měsíci. Výjimkou jsou případy, kdy je nařízena exekuce nebo insolvence. Srážky z nemocenského se ze zákona provádějí z dávky za celý kalendářní měsíc. Proto lidem, kteří jsou z důvodu vážné nemoci či náročné léčby v pracovní neschopnosti několik měsíců a mají na svůj příjem nařízenou exekuci nebo jsou v insolvenci, lze doporučit, aby si „lístek na peníze“ nechali od lékaře vystavit vždy k poslednímu dni v měsíci.

Potřebné doklady

Příslušný díl tzv. neschopenky předává zaměstnanec svému zaměstnavateli. Doklady potřebné pro výpočet a výplatu nemocenského předává příslušné OSSZ za svého zaměstnance zaměstnavatel, který je povinen učinit tak ze zákona neprodleně. Těmito doklady jsou příslušné části tzv. neschopenky (tj.: Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti – Žádost o nemocenské a Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti), dále Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění a v případě dlouhodobé pracovní neschopnosti tzv. lístek na peníze. Jsou-li doklady zaměstnavatelem předány se zpožděním, nebo jsou nesprávně či nedostatečně vyplněné, způsobuje to zpoždění výplaty dávky.

Základní ukazatele dočasné pracovní neschopnosti za rok 2015 podle krajů ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní knihovna: Podpis Charty proti domácímu násilí

16:14 Národní knihovna: Podpis Charty proti domácímu násilí

Charta proti domácímu násilí je iniciativou zaměstnavatelů z řad firem, institucí a organizací, sdru…