ČSÚ: Ceny pohonných hmot výrazně klesly

13.05.2020 10:31 | Zprávy

Spotřebitelské ceny klesly v dubnu proti březnu o 0,2 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména snížením cen v oddíle doprava. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 3,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v březnu.

ČSÚ: Ceny pohonných hmot výrazně klesly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Na snižování celkové cenové hladiny působily v dubnu především ceny v oddíle doprava, kde již třetí měsíc pokračoval pokles cen pohonných hmot, který dosáhl aktuálně 10,5 %. Byl to jejich největší meziměsíční cenový pokles v historii měření v ČR od roku 1993. Průměrná cena benzinu Natural 95 byla v dubnu 26,37 Kč/l a průměrná cena motorové nafty 26,83 Kč/l. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly nižší ceny vína o 3,5 %, piva o 3,3 % a lihovin o 1,2 %. Z potravin se snížily zejména ceny ve skupině mléko, sýry, vejce o 0,7 % a ve skupině oleje a tuky o 2,4 %.

Opačný vliv, tj. na zvyšování celkové hladiny spotřebitelských cen, měl v dubnu růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly zejména ceny zeleniny o 7,6 %, ovoce o 2,8 % a pekárenských výrobků a obilovin o 1,0 %. V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti vzrostly především ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 2,6 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,3 % a ceny služeb o 0,2 %.

Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 3,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v březnu. Největší vliv na tento meziroční vývoj měly ceny v oddíle doprava. Zde došlo především k prohloubení poklesu cen pohonných hmot a olejů, které byly v dubnu nižší o 16,7 % (v březnu o 3,3 %). Naopak v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil meziroční růst cen. Vzrostly zejména ceny ovoce o 24,7 % (v březnu o 16,2 %) a ceny zeleniny o 11,8 % (v březnu o 6,4 %). V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti byly vyšší ceny zboží a služeb pro běžnou údržbu domácnosti o 6,3 % (v březnu o 2,7 %).

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde byly vyšší ceny mouky o 16,6 %, vepřového masa o 18,9 %, uzenin o 13,8 % a cukru o 16,2 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 4,3 %, vodného o 5,3 %, stočného o 4,5 %, elektřiny o 8,6 % a zemního plynu o 0,4 %. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 10,2 %, vína o 1,3 %, piva o 4,0 % a tabákových výrobků o 3,2 %. Na meziroční snižování celkové cenové hladiny v dubnu působily ceny v oddíle doprava (pokles o 3,8 %) a ceny v oddíle pošty a telekomunikace zejména vlivem cen telefonních a faxových služeb, které byly nižší o 5,0 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,0 % a ceny služeb o 3,3 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 103,2 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 3,1 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)1) 27 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v březnu 1,1 %, což bylo o 0,5 procentního bodu méně než v únoru. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku a v Polsku (shodně o 3,9 %) a nejméně v Itálii, na Kypru, v Portugalsku a ve Španělsku (shodně o 0,1 %). Na Slovensku cenový růst v březnu zpomalil na 2,4 % z 3,1 % v únoru. V Německu byly ceny vyšší o 1,3 % (v únoru o 1,7 %). Podle předběžných výpočtů klesl v dubnu HICP v ČR meziměsíčně o 0,2 % a meziročně vzrostl o 3,3 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za duben 2020 je 0,4 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

69  let dělí nejstaršího a nejmladšího zaměstnance Skupiny ČEZ

14:36 69 let dělí nejstaršího a nejmladšího zaměstnance Skupiny ČEZ

Číslo týdne