Celkové saldo zahraničního obchodu1) se zbožím2) příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 16,4 mld. Kč (vývoz vzrostl o 21,4 mld. Kč). Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se zmenšil o 7,6 mld. Kč a přebytek obchodu s ostatními dopravními prostředky vzrostl o 1,2 mld. Kč.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně obchod s elektrickými zařízeními, který se meziročně zhoršil o 3,7 mld. Kč (přechodem z aktiva do pasiva). Přebytek obchodu s kovodělnými výrobky klesl o 1,1 mld. Kč a záporné saldo obchodu se základními kovy se prohloubilo o 1,0 mld. Kč.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v srpnu meziročně zvýšil o 8,5 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 12,1 mld. Kč.
Meziročně vzrostl vývoz o 11,5 % na 371,1 mld. Kč a dovoz o 5,2 % na 356,8 mld. Kč. Srpen 2024 měl o jeden pracovní den méně než srpen 2023.
„Kladný výsledek srpnové obchodní bilance byl způsoben vyšším meziročním růstem hodnoty vývozu než dovozu. V absolutních číslech vzrostl nejvíce vývoz u motorových vozidel a jejich dílů, což odpovídalo meziročnímu nárůstu 25,9 %, dále pak u počítačů, elektrických a optických přístrojů, u kterých tvořil nárůst vývozu 41,9 %,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziměsíčně po sezónním očištění se zvýšil vývoz o 9,2 % a dovoz o 4,8 %.
V lednu až srpnu 2024 dosáhl přebytek obchodní bilance 165,9 mld. Kč, což představovalo meziroční přírůstek o 101,5 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 4,6 % a dovoz o 1,2 %.
Poznámky:
1) Bilance zahraničního obchodu (saldo) je rozdíl mezi vývozem (exportem) z České republiky a dovozem (importem) do České republiky.
2) Zahraniční obchod se zbožím vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti České republiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
Údaje za zahraniční obchod se zbožím od roku 2020 jsou přepočítávány aktualizovanou metodou založenou na vyšší míře detailu, viz Aktualizace metody propočtu - Zahraniční obchod se zbožím ZDE.
Z bezpečnostních důvodů jsou v souladu s metodikou Eurostatu vybrané údaje za vývoz a dovoz vojenského materiálu a zbraní od března 2022 zahrnuty do jiných zbožových kódů a v jiné teritoriální struktuře tak, aby nebyl ovlivněn makroekonomický celek zahraničního obchodu se zbožím.
Dovoz zemního plynu ve statistice zahraničního obchodu se zbožím: metodický komentář ZDE.
Údaje za firmy s povinností vykazovat, za které nebyla data k dispozici, byly dopočteny na základě vývozu či dovozu v minulém období. Data za firmy bez zpravodajské povinnosti byla odhadnuta podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích.
Údaje za jednotlivé měsíce roku 2024 jsou předběžné, za předchozí období jsou definitivní.
Při publikování dat referenčního období se zpřesní šest předcházejících měsíců. Všechny měsíce s předběžnými daty jsou zpřesňovány vždy se zveřejněním údajů za leden, březen a červenec. Definitivní data jsou publikována vždy v září následujícího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva