Sčítání lidu, domů a bytů se konají na území České republiky v téměř pravidelných desetiletých intervalech od roku 1869, poslední se uskutečnilo v březnu 2011. To následující bude přesně 100 let od prvního československého sčítání lidu z roku 1921. „Sčítání je bezpochyby největším a nejnáročnějším projektem Českého statistického úřadu. Samotná jeho příprava trvá několik let a podílí se na něm stovky lidí. Dnešní schválení návrhu zákona vládou je dalším důležitým krokem na cestě k jeho úspěšné realizaci,“ uvedl bezprostředně po schválení Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Mezi hlavní principy Sčítání 2021 patří maximální využití existujících administrativních zdrojů dat, efektivní využití moderních technologií a zajištění ochrany a bezpečnosti získaných dat. „Díky spolupráci s ministerstvy a dalšími úřady se nám podařilo snížit počet zjišťovaných údajů o polovinu. Občanům chceme také nabídnout co největší komfort a tedy možnost sečíst se on-line prostřednictvím počítače či mobilu. Celý proces tak bude moci proběhnout bez jakékoliv komunikace s úřadem,“ přibližuje příští sčítání Marek Rojíček. Listinné formuláře budou následně využity pouze u těch osob, které možnost sečtení se přes internet nevyužijí.
Celý projekt bude ve srovnání s minulým sčítáním v roce 2011 reálně o téměř 22 % levnější a vyžádá si zapojení menšího počtu zaměstnanců. Unikátní výsledná data budou poskytována zdarma a každému, rozšíří se jejich nabídka v otevřených formátech a bude možné sestavovat vlastní datové tabulky a mapové výstupy dle aktuálních potřeb uživatelů. Zároveň však výsledky sčítání podléhají nejpřísnější ochraně a ve všech fázích sčítání bude kladen důraz na bezpečnost a ochranu zjištěných dat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva