ČTÚ: Česká republika stojí v čele mezinárodního projektu na otevřená data

18.01.2017 17:39 | Zprávy

Se začátkem nového roku byl zahájen mezinárodní projekt „Open crowdsourcing data related to the quality of service of high-speed Internet“ (Otevřená crowdsourcingová data v oblasti kvality služeb vysokorychlostního internetu), jehož cílem je podpořit rozvoj otevřených dat v oblasti uživatelského měření vysokorychlostního Internetu.

ČTÚ: Česká republika stojí v čele mezinárodního projektu na otevřená data
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Během projektu spolufinancovaného Evropskou komisí v rámci programu Connecting Europe Facility budou rozvíjeny jak mobilní aplikace umožňující koncovým uživatelům snadné ověření rychlosti mobilního Internetu, tak především další související aktivity jako jsou analýzy naměřených dat, publikační činnost a další. Získaná data by poté mohli bezplatně využívat koncoví uživatelé, firmy a státní instituce. 

„Podpora otevřených dat patří mezi oblasti, kterým se v CZ.NIC dlouhodobě věnujeme a jsem rád, že na základě spolupráce s Českým telekomunikačním úřadem na aplikaci NetMetr můžeme nyní celou oblast dále posunout. V rámci projektu se budeme věnovat též měření na pevných sítích s využitím routerů Turris“, říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Vedle správce české národní domény, který je lídrem projektu, jsou do jeho řešení zapojeni národní regulátoři pro oblast telekomunikací z České republiky, Slovenska a Slovinska a dále rakouská společnost Specure, která vytvořila základy mobilní aplikace, ze které vychází i český NetMetr.

„Náš úřad byl v České republice jedním z prvních, který začal masově zpřístupňovat svá data a stal se tak vzorem i pro další úřady. Nyní máme možnost své zkušenosti přenést i do dalších zemí Evropy a stát u zrodu standardizačních aktivit na evropské úrovni“, uvádí Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.

Podle loňského hodnocení Evropské komise se v oblasti otevřených dat posunula Česká republika z kategorie „beginners“ do kategorie „followers“. Patříme tak spolu se Slovenskem a Lucemburskem k zemím, které udělaly v roce 2016 v této oblasti největší pokrok.

Aktivní roli České republiky v tomto projektu oceňuje také  Michal Kubáň, národní koordinátor otevřených dat, který dodává: „Projekt předložený sdružením CZ.NIC nám dává naději na další zlepšení a ukazuje, že Česká republika může v oblasti otevřených dat udávat směr, kterým by se mohly vydat i ostatní státy Evropy.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

22:03 Nalaďte se na adventní čas mezi traktory v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

Nalaďte se na adventní čas předvánočním programem pro celou rodinu. Muzeum zemědělské techniky v Čás…