O obou oceněních rozhodly na jaře letošního a loňského roku poroty složené ze zástupců Evropského parlamentu a významných osobností české občanské společnosti. Evropský parlament každoročně oceňuje projekty se společenským přesahem v jednotlivých členských státech EU.
„Oba oceněné projekty spojují dvě důležité vlastnosti: inovace a solidarita. Naše univerzity, výzkumná pracoviště a naši studenti dokazují, že patří k nejlepším na světě. Oba projekty významně pomohly v boji s covidem. Máme být na co hrdí,“ zdůrazňuje Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu a kancléřka Ceny evropského občana, která se v EP zaměřuje zejména na oblast ochrany spotřebitele, digitální ekonomiku a mezinárodní obchod.
„Věda musí být ve službách společnosti. Za ČVUT jsem rád, že k tomuto poslání naši výzkumníci z institutu CIIRC se svou vysoce profesionální ochrannou polomaskou z 3D tisku přispěli,“ doplňuje Vojtěch Petráček, rektor ČVUT.
Ochrannou polomasku skládající se z těla tisknutého na speciálních 3D tiskárnách a externího filtru vyvinuli vědci během jediného březnového týdne v roce 2020 díky moderním technologiím v novém centru pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Polomaska získala certifikaci podle evropských norem a její tisková data byla prostřednictvím spin-off firmy ČVUT TRIX Connections sdílena pro nekomerční účely. Dostala se tak ke stovce organizací ve třiceti zemích světa včetně amerického námořnictva či NATO. Následně se podařilo realizovat model pro sériovou výrobu a ve spolupráci s tuzemskými firmami masku začít vyrábět.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.