CoroVent je určen jako nouzový ventilátor pro pacienty postižené respiračním selháním v důsledku onemocnění COVID-19. To znamená, že počínaje dnešním dnem můžeme zahájit distribuci plicních ventilátorů CoroVent do nemocnic, kde mohou začít zachraňovat naše občany. Po srpnovém získání americké certifikace FDA (Food and Drug Administration) jde o zásadní úspěch i v České republice.
Na evropské certifikaci se stále pracuje. V současné době je k dispozici 182 kusů vyrobených ventilátorů, které byly financovány ze sbírky občanů a firem a jsou nyní v majetku ČVUT. Ty budou distribuovány firmou MICo Medical zdarma okamžitě včetně zaškolení, které zajišťuje tým prof. Karla Roubíka z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, který CoroVent vyvinul ve spolupráci s iniciativou COVID19 CZ na jaře letošního roku.
Nyní jsme ve fázi druhé vlny této pandemie a na základě informací z nemocnic, které si podaly žádost o CoroVent, jich je potřeba celkem 650 kusů. Chybí tedy asi 450 ks ventilátorů, které potřebují především v menších nemocnicích.
„Chtěli bychom poprosit firmy, které by měly zájem pomoci českým nemocnicím, aby přispěly jakoukoliv částkou na úhradu tohoto ventilátoru. Chceme jednat i s hejtmany a dalšími zřizovateli nemocnic, kteří si o CoroVent požádali ohledně získání financí na jejich úhradu,“ uvedl rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček a doplnil: „Je to skvělá zpráva a jsem rád, že se povolení použít náš ventilátor CoroVent podařilo získat i v České republice.“
Snížená cena jednoho kusu ventilátoru pro tuto záchrannou akci je 200 000 Kč bez DPH. Jedná se o nejlevnější ventilátor na trhu. Nepotřebuje tak náročnou obsluhu jako klasický ventilátor.
Případní dárci se mohou obrátit na kancléřku ČVUT Ing. Lucii Orgoníkovou na e-mail: lucie.orgonikova@cvut.cz.
Pokud vaše nemocnice disponuje anesteziologicko-resuscitačním oddělením se zkušeností s invazivní plicní ventilací a máte potřebu získat další ventilátory, registrujte se, prosím, ZDE.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 18 000 studentů. Pro akademický rok 2020/21 nabízí ČVUT svým studentům 214 akreditovaných studijních programů a z toho 84 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva