Cyklus v rámci podpory ukrajinských umělců a vědců se uskuteční ve dnech 25. 4., 2. 5. a 9. 5. Přednášky v anglickém jazyce začínají vždy v 18 hodin v posluchárně 155 Gočár, FA ČVUT, Thákurova 9, Praha 6.
Alex Bykov je aktuálně jedním z předních ukrajinských odborníků na architekturu období poválečné moderny. Zabývá se dědictvím sovětského urbanismu, nejnovější ukrajinskou oficiální i kutilskou architekturou, se zvláštním zřetelem na sakrální architekturu. Patřil mezi první badatele, kteří identifikovali, popularizovali a uchovávali dědictví sovětského modernismu na Ukrajině.
Alex Bykov získal v roce 2008 magisterský titul na Kyjevské národní univerzitě stavebnictví a architektury, od roku 2012 provozuje vlastní architektonické studio. Je spoluzakladatelem a členem skupiny aktivistů "Savekyivmodernism", která bojuje proti demolici modernistických budov v Kyjevě. V roce 2019 vydal ve spolupráci s Jevgenií Gubkinou knihu "Sovětský modernismus, brutalismus, postmodernismus. Budovy a stavby na Ukrajině 1955–1991".
Alex Bykov ve třech přednáškách přiblíží výzkum, kterému se věnuje od roku 2010. Prezentace doplní archivními materiály, vlastními fotografiemi a videi.
Přednáška 25. 4.
Hledání modernismu - část 1:
Historie V posledních letech mezinárodní týmy badatelů pravidelně navštěvují sovětskou architekturu modernismu a obdivují osobitost jejích forem i současný urbanistický kontext, který ji obklopuje. I v době svého vzniku tyto stavby přitahovaly pozornost odborníků, zatímco široká veřejnost jejich originalitu nedokázala přijmout. Po rozpadu Sovětského svazu se na modernistické stavby i na jejich autory zapomnělo. Alex Bykov představí posloupnost výzkumných procesů, od prvního zájmu na počátku 50. let až po současnost.
Přednáška 2. 5.
Hledání modernismu - část 2:
Osobnost Alex Bykov se do výzkumu pustil zejména kvůli nedostatku informací. Hlavním zdrojem poznání mu bylo osobní seznámení a rozukrajinský hovory s architekty činnými v letech 1955–1991. Alex působil nejen jako novinář, ale stal se jejich blízkým přítelem, žil s nimi v posledních dnech jejich života, skenoval a systematizoval jejich archivy. Mnohé z těchto rozhovorů byly publikovány v architektonických časopisech a prezentovány na výstavách. Alex Bykov bude vyprávět příběhy ikonických kyjevských architektů, zaměří se na jejich profesní kariéry a nejednoznačné osudy jejich projektů.
Přednáška 9. 5.
Architektura. Společenství. Čas
V historických oblastech a na okrajích ukrajinských měst probíhá nekontrolovaná urbanizace. Zároveň se postsovětský městský krajinný odpad dostal na vrchol světového vizuálního mainstreamu. V?souvislosti s urbanistickým vývojem posledních 30 let na Ukrajině se objevuje řada otázek: Co je to městská komunita a jaký má vliv na rozvoj města? Kdo je architekt a jaká je jeho role v rychle se měnící tváři města? Kdo je developer a proč často jedná v rozporu se zákonem? Ve své závěrečné přednášce se Alex Bykov zaměří na moderní lidovou i oficiální architekturu a její odraz ve veřejném, politickém a kulturním každodenním životě.
Fakulta architektury ČVUT v Praze (FA ČVUT) je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v oboru. Nabízí studentům propojení teorie a praxe, její pedagogický sbor tvoří špičkoví architekti, urbanisté a designeři. FA ČVUT pracovištěm orientujícím se na výzkumnou, vědeckou a uměleckou tvůrčí činnost. Zdejší studenti a absolventi se každoročně umisťují na předních příčkách respektovaných studentských architektonických a designérských soutěží. Více informací najdete ZDE.
České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1604 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 432. místě a na 9. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201.–250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 251.–300. místě, v oblasti „Mathematics“ a „Material Sciences“ na 301.–350 místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 256. místě. Více informací najdete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva