ČVUT: Elitní čeští vědci otevírají superhub pro umělou inteligenci

13.05.2019 16:05 | Zprávy

České vysoké učení technické v Praze, Univerzita Karlova a Akademie věd spojily síly v iniciativě prg.ai. Ve čtvrtek 16. května tak startuje unikátní projekt, který podpoří špičkovou vědu a výzkum, přiláká do Česka ty nejlepší světové talenty, pomůže vzniku nových firem a start-upů a vybuduje centrum AI evropského významu. Kromě pražského magistrátu je podporují i vláda a významné soukromé společnosti.

ČVUT: Elitní čeští vědci otevírají superhub pro umělou inteligenci
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Pět tisíc AI výzkumníků a vývojářů, pět stovek AI absolventů a každoročně padesát nových firem v nejmodernější technologické oblasti, která hýbe globální ekonomikou a společností. Cíle unikátní iniciativy prg.ai (ZDE), do které se spojily špičky české akademie, nejsou menší, než konkurovat evropským centrům umělé inteligence (AI). Už dnes jen pražské vysoké školy absolvuje ročně více než 100 AI odborníků, což je více než například v oboru světově proslavený kanadský Montreal. A během několika let to má být mnohonásobně víc.

“Naším hlavním a zásadním cílem je především přilákat ty nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práce v pražském AI ekosystému,” říká profesor Michal Pěchouček z FEL ČVUT, jeden ze zakladatelů iniciativy prg.ai, která slavnostně zahájí činnost ve čtvrtek. “Důležitá je pro nás i značka Prahy jako světoznámého města, které je kosmopolitní, technologické a atraktivní jako místo pro život. Pro vývoj umělé inteligence prostě potřebujete hlavně tu lidskou,” dodává.

Propojení trojice klíčových institucí s hlavním městem je proto historický milník, kdy se za tímto cílem spojí nemalé lidské a finanční kapacity. Instituce budou spolupracovat především v získávání finančních prostředků pro vynikající vědce působící v institucích prg.ai (prg.ai Fellows), spustí otevřenou výzvu na obsazení až deseti špičkových vědeckých míst ze zahraničí (prg.ai Chairs). Iniciativa prg.ai bude připravovat nový bakalářský program prg.ai Minor jako vedlejší specializaci, čímž pomohou ovlivnit i středoškolské osnovy pro výuku AI a budou motivovat středoškolské učitele matematiky a informatiky.

Prg.ai navazuje na českou a evropskou snahu prosadit se v technologickém oboru budoucnosti. “Jsem potěšena, že Česká republika začíná být tak aktivní v oblasti umělé inteligence - technologii, která formuje budoucnost. Evropa chce využít potenciálu umělé inteligence tím, že vytvoří konkurenceschopné technologie, kterým lidé mohou věřit, a tím že se zaměří na potenciální rizika. Abychom toho dosáhli, potřebujeme všechny pomocné ruce. V tomto ohledu iniciativu prg.ai (ZDE) vítám, protože si klade za cíl spojit vědecké a výzkumné kapacity, veřejnou sféru a podnikatele,” uvedla evropská komisařka Věra Jourová, která bude hlavním hostem slavnostního zahájení tento čtvrtek 16. května od 10.30 hodin v budově Rektorátu ČVUT v pražských Dejvicích.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 16 000 studentů. Pro akademický rok 2018/19 nabízí ČVUT svým studentům 169 studijních programů a v rámci nich 480 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil více než 4 700 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT mezi 531.–540. místem a na 9. pozici v regionálním hodnocení pro Evropu a Asii. V rámci hodnocení pro „Civil and Structural Engineering” je ČVUT mezi 151.–200. místem, v oblasti „Mechanical, Aeronautical and Manuf. Engineering“ na 201.–250. místě, „Computer Science and Information” na 251.–300. místě, „Electrical and Electronic Engineering“ na 201.–250. pozici. V oblasti „Mathematics“ na 301.–350 místě, „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 283. příčce, „Architecture/Built Environment“ na 150.–200. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT v Praze na 256. místě. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

20:16 AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

V CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se v posledních letech diskutuje a řeší problematika trampingu. Ten …