ČVUT: Jednodušší výuka znakového jazyka díky nové aplikaci FIT

14.12.2021 10:57 | Tisková zpráva

Nová aplikace Tichý jazyk pomůže sociálním pracovníkům, pedagogům a dalším účastníkům kurzů znakového jazyka zjednodušit jejich studium.

ČVUT: Jednodušší výuka znakového jazyka díky nové aplikaci FIT
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Aplikace vznikla ve spolupráci Fakulty Informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a neziskové organizace Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. (Tichý svět).  Tichý jazyk má přes 3700 krátkých videí se slovy i větami ve znakovém jazyce a abecedně řazený Videoslovník. Unikátní je přímé propojení aplikace s existujícím e-learningovým systémem.


Aplikace Tichý jazyk vznikla díky absolventu FIT ČVUT Ing. Jindřichu Žákovi, který svou diplomovou prací navázal na prototyp připravený již v rámci bakalářské práce studentky Bc. Alžběty Gogolákové jako doprovodný nástroj pro učení znakového jazyka. Aplikace se skládá z několika výukových modulů, každý modul obsahuje 10–20 lekcí s konkrétními tématy (např. počasí, roční období, rodina, věk). S postupným nabýváním znalostí se studentům znakového jazyka zpřístupní další moduly.

„Ačkoliv věřím, že učení s „živým“ lektorem není moc dobře nahraditelné, výhodou aplikace je, že student si v ní může video se znakem nebo větou pouštět opakovaně a může si jej nacvičit v klidu doma před další prezenční lekcí v Tichém světě,” dodává autor a absolvent FIT ČVUT Ing. Jindřich Žák.

Základem každé lekce je sada krátkých videí, kde lektor ukazuje dané slovo nebo větu ve znakovém jazyce. Videa zobrazující celou větu často doprovází krátký textový popis s jednotlivými znaky, které tvoří danou větu. Například věta „Nepovedlo se mi upéct bábovku, vyhodím ji.“ se skládá ze znaků „Já + bábovka + upéct + nepovedlo + vyhodím.“ Výsledná aplikace přímo navazuje na kurzy znakového jazyka a v současné chvíli slouží primárně jako podpůrný nástroj výuky znakového jazyka pro studenty fyzických nebo online kurzů pořádaných Tichým světem. O možnostech dalšího využití se jedná.

„Jsem velice rád, že dochází ke spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze, kdy v rámci závěrečných prací vzniká užitečný nástroj, který se využívá dále. Pomáhá v neziskové sféře a v tomto případě ještě i našim studentům zorientovat se v učení znakového jazyka,” uvádí ředitel neziskové organizace Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. Leoš Mačák.

Aplikace Tichý jazyk je jako benefit pro studenty kurzů ke stažení na Google Play nebo AppStore.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: Čas na vrácení kolků se krátí

7:23 Česká pošta: Čas na vrácení kolků se krátí

Do konce letošního roku mohou majitelé kolkových známek tyto ceniny buď použít na zaplacení příslušn…