ČVUT: November Talks 2021: Odvaha riskovat

11.10.2021 9:15 | Zprávy

Listopadové přednášky na Fakultě architektury odhalí umění vytvářet hmotný svět

ČVUT: November Talks 2021: Odvaha riskovat
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Přednáškový cyklus November Talks se po roční pauze vrací na Fakultu architektury ČVUT. Představí mezinárodně úspěšné osobnosti, které se nebojí ve svém profesionálním životě riskovat. O své zkušenosti se podělí mimo jiné architektka Eva Jiřičná. 

Svoji práci a přístup k profesi, která je stále ještě považována za spíše mužskou, přiblíží držitelka několika ocenění Královského institutu britských architektů (RIBA) Alison Brooks, laureátka slovinské Plečnikovy ceny Maruša Zoreč a nositelka Řádu britského impéria Eva Jiřičná. Trojici architektek doplní architekt, urbanista a vědec Matthew Carmona, profesor na Bartlett School of Planning.

„Muži více riskují než ženy. To je fakt, který byl prokázán v různých studiích v průběhu let a vysvětlován ekonomickými a evolučními důvody. Také bylo prokázáno, že tyto rozdíly jsou pod stresem ještě amplifikovány: muži se stanou ještě odvážnější, zatímco ženy ještě opatrnější. Že toto pravidlo ale nemusí platit, dokazují letošní přednášející, kteří nám odhalí své umění vytvářet hmotný svět a tento hmotný svět reflektovat,“ dodává k tématu proděkanka pro zahraniční vztahy Fakulty architektury ČVUT doc. Irena Fialová.

Přednášky se budou konat vždy v pondělí od 18.00 hodin, ve dnech 8. 11. (Alison Brooks – Alison Brooks Architects, GB), 15. 11. (Maruša Zoreč – ARREA arhitektura, SL), 22. 11. (Eva Jiřičná – AI – Design, CZ) a 29. 11. (Matthew Carmona – Bartlett School of Planning, GB) v přednáškové síni Gočár, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6 – Dejvice.

Přednášky v anglickém jazyce jsou určeny široké veřejnosti, vstup je volný, bezbariérový. Program bude také vysílán na YouTube kanálu. Od 17.30 hodin bude připraven welcome drink spojený s neformálním setkáním s přednášejícími.

Sérii přednášek s názvem November Talks podporuje od roku 2006 nadace Sto Foundation na evropských školách architektury. Letos se koná také v Londýně, Paříži, Benátkách, Stuttgartu a Štýrském Hradci.

Program November Talks 2021 na FA ČVUT:

8. 11. 2021 Alison Brooks
15. 11. 2021 Maruša Zoreč
22. 11.  2021 Eva Jiřičná
29. 11. 2021 Matthew Carmona

Informace o přednášejících:

Alison Brooks – Alison Brooks Architects

Alison Brooks je oceňovanou a mezinárodně uznávanou architektkou ve Velké Británii. Vlastní praxi Alison Brooks Architects založila v roce 1996. Její tvorba zahrnuje urbanistické projekty, stavby pro bydlení nebo veřejné stavby pro vzdělání a kulturu. Alison Brooks, jako jediný britský architekt, obdržela všechny tři ze tří nejprestižnějších architektonických ocenění této profese: RIBA Stirling Prize, Manser Medal a Stephen Lawrence Prize.

Maruša Zoreč – ARREA arhitektura

Maruša Zoreč je slovinská architektka, s kolegy z kanceláře ARREA arhitektura získala řadu národních cen, jako je Prešernova cena, Plečnikova cena, Piranesiho cena nebo cena Stele za ochranu slovinského kulturního dědictví. V jejich projektech na obnovu Plečnikova domu nebo přístavby zámku v Ormoži je ceněn citlivý přesto odvážný přístup k obnově historických staveb. Typická je redukce historické architektury na klíčové principy, které s novou intervencí dostávají nový význam.

Eva Jiřičná –  AI – Design

Eva Jiřičná je světově uznávaná architektka a designérka českého původu. Její dva architektonické ateliéry – Eva Jiricna Architects Ltd. (1982–2017) v Londýně a AI Design, který založila v roce 1999 v Praze, proslavily zejména návrhy luxusních interiérů. V Čechách patří mezi její nejznámější realizace oranžerie na Pražském hradě, kongresové centrum ve Zlíně nebo pražský hotel Josef. Eva Jiřičná je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. Má čestné doktoráty několika světových univerzit, v roce 2009 získala Státní cenu ministerstva kultury ČR.

Matthew Carmona – Bartlett School of Planning

Matthew Carmona je výrazným architektem-urbanistou zabývající se městským plánováním. Je profesorem na Bartlett School of Planning na University College London, kde vyučuje městské plánování a urbanismus. Jeho výzkum se zaměřuje na správu městského designu a veřejného prostoru. Předsedá hnutí za kvalitu zastavěného prostředí Place Alliance, je autorem 12 knih, o které se opírá výuka urbanismu na mnoha školách. V Praze se coby člen poroty podílí na organizaci soutěže Florenc 21 na revitalizaci oblasti Masarykova nádraží.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

22:03 Národní památkový ústav: Zúčastněte se soutěže Mladí fotografují památky 2025

Dovolujeme si upozornit na soutěž Mladí fotografují památky 2025, kterou organizuje Sdružení histori…