ČVUT: O vzduchu, světle a zeleni v době (post)covidové. Architekt Steven Holl bude přednášet online a s živou diskuzí

16.08.2021 14:58 | Zprávy

Ve středu 25. srpna zahájí konferenci o architektonickém vzdělávání vystoupení světoznámého architekta Stevena Holla. Konferenci Nové dimenze pořádá v Praze Evropská asociace pro architektonické vzdělávání (EAAE) a Fakulta architektury ČVUT. Přednáška Stevena Holla bude zdarma přístupná a vysílaná živě.

ČVUT: O vzduchu, světle a zeleni v době (post)covidové. Architekt Steven Holl bude přednášet online a s živou diskuzí
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Architekta Stevena Holla vyhlásil v roce 2007 časopis Time Magazine za nejlepšího amerického architekta. Pro jeho tvorbu je typická práce se světlem, vzduchem a zelení. Během pandemie covidu-19 jsou tyto aspekty naléhavější než kdykoliv předtím. Ve své první přednášce pro pražské publikum představí Steven Holl nedávno dokončené projekty, ze kterých se může architektura v době (post)covidové poučit.

Steven Holl se narodil v roce 1947 v Bremertonu ve Washingtonu. Vystudoval na Washingtonské univerzitě a v roce 1977 založil v New Yorku firmu Steven Holl Architects. Dnes má jeho kancelář na svém kontě řadu mezinárodně uznávaných realizací, ať už se jedná o kulturní, občanské nebo rezidenční stavby. Vedle dalších cen získal Steven Holl v roce 2014 cenu Praemium Imperiale (Nobelova cena za umění), v roce 2012 zlatou medaili AIA a ocenění Daylight Award 2016 za práci s denním světlem v architektuře. Od roku 1981 působí na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

„Architektura pro mě začíná malováním a přemýšlením,“ říká Steven Holl. Akvarelové skici maluje ve všech fázích návrhu, od konceptu po konstrukční detaily. Ve skicácích v jednotné velikosti 5 × 7 palců jich má archivovaných desetitisíce. Inspiraci nachází ve filozofii a literatuře nebo v geometrických zákonitostech. Pracuje také s moderními technologiemi i principy udržitelnosti, jako je recyklace či využití geotermální energie.

Jednou z nejnovějších realizací Stevena Holla je rozšíření Muzea umění v Houstonu o budovu nadace Nancy a Rich Kinderových, která byla otevřena na podzim 2020. Holl stavbu komponuje do sousedství budov od Miese van der Rohe (1958/1974) a Rafaela Monea (2000) a doplňuje jejich průhlednost a masivnost o novou průsvitnou hmotu. Fasáda muzea jakoby zachycovala světlo, rozptylovala jej uvnitř a současně zářila navenek. Se světlem experimentuje Steven Holl již čtyři desetiletí a ne náhodou označil časopis Architectural Record novou budovu Muzea v Houstonu za vrcholné dílo architektovy tvorby.

V Čechách by se měla podle studie kanceláře Steven Holl Architects realizovat koncertní hala v Ostravě. Koncertní sál připomínající při pohledu z výšky pouzdro na housle nebo vesmírnou loď, se má stát novou ostravskou dominantou. Jeho dokončení se předpokládá okolo roku 2025.

Přednáška Stevena Holla se bude konat hybridní formou. Bude vysílaná online a součástí bude živě vysílaná diskuze s architektem. Odkazy na připojení budou k dispozici na webových stránkách konference (ZDE) a facebookové události (ZDE).

Přednáška začíná ve středu 25. srpna v 18.30 hodin. Více o Steven Holl Architects na webových stránkách kanceláře ZDE.
Informace o konferenci EAAE ZDE

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. Podle Metodiky 2017+ je nejlepší českou technikou ve skupině hodnocených technických vysokých škol. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií). Studuje na něm přes 17 800 studentů. Pro akademický rok 2021/22 nabízí ČVUT svým studentům 227 akreditovaných studijních programů a z toho 94 v cizím jazyce. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. Podle výsledků takzvaného škálování všech výzkumných organizací dle Metodiky 2017+, které schválila na konci března 2021 Rada pro výzkum, vývoj a inovace, bylo ČVUT hodnoceno ve skupině pěti technických vysokých škol a obdrželo nejvyšší hodnocení stupněm A. ČVUT v Praze je v současné době na následujících pozicích podle žebříčku QS World University Rankings, který hodnotil 1673 univerzit po celém světě. V celosvětovém žebříčku QS World University Rankings je ČVUT na 403. místě a na 12. pozici v regionálním hodnocení „Emerging Europe and Central Asia“. V rámci hodnocení pro „Engineering – Civil and Structural" je ČVUT mezi 151. – 200. místem, v oblasti „Engineering – Mechanical“ na 201. – 250. místě, u „Engineering – Electrical“ na 201. až 250. pozici. V oblasti „Physics and Astronomy“ na 201. až 250. místě, „Natural Sciences“ jsou na 254. příčce. V oblasti „Computer Science and Information Systems" je na 201. – 250. místě, v oblasti „Material Sciences“ na 301. až 350. místě, v oblasti „Mathematics“ na 351. až 400. místě a v oblasti „Engineering and Technology“ je ČVUT na 221. místě.

Fakulta architektury ČVUT v Praze (FA ČVUT) je nejstarší a největší institucí u nás poskytující vzdělání v oboru. Nabízí studentům propojení teorie a praxe, její pedagogický sbor tvoří špičkoví architekti, urbanisté a designeři. FA ČVUT pracovištěm orientujícím se na výzkumnou, vědeckou a uměleckou tvůrčí činnost. Zdejší studenti a absolventi se každoročně umisťují na předních příčkách respektovaných studentských architektonických a designérských soutěží. Více informací najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

16:14 SFŽP: Vodík má zelenou, na budování elektrolyzérů dáme tři miliardy

Česko se může pustit do výroby nízkouhlíkového vodíku. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-…