Česká republika patří mezi světovou špičku v rozvoji buněčných technologií a ve využití buněčných terapií. Jedním z pracovišť, která se využitím vlastních kmenových a regenerativních buněk zabývají, je i tkáňové zařízení Cellthera, s.r.o., které minulý týden otevřelo novou kliniku v Brně.
Jako jedno z mála pracovišť společnost Cellthera propojuje zdravotnické zařízení se specializovanou laboratoří tkáňového zařízení, které se orientuje na zpracování buněk z tukové a pojivové tkáně. Dne 27. listopadu 2014 proběhl den otevřených dveří tohoto zdravotnického zařízení. Při této příležitosti prezentoval Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii, možnosti klinického využití buněčných terapií.
Komentář Prof. MUDr. Jaroslava Michálka, Ph.D., prezidenta Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI), jednatele společnosti Cellthera, s.r.o.
Regenerativní medicína se rozvíjí od poloviny 20. století a využívá kmenové a regenerativní buňky k potlačení degenerativních změn, k léčbě nebo opravě funkce poškozených tkání a orgánů. Do tohoto odvětví medicíny patří také buněčná terapie, genová terapie či tkáňové inženýrství. Kmenové a regenerativní buňky lze využít nejen pro léčbu onemocnění nervového a kardiovaskulárního systému, ale také pro léčbu jaterních onemocnění a nemocí kostí a kloubů.
Počet klinických studií i pacientů léčených vlastními buňkami celosvětově stoupá
V první dekádě 21. století bylo ve světě publikováno více než 17 000 odborných článků zahrnujících 2 724 klinických studií zabývajících se buněčnými terapiemi. V rámci těchto studií bylo 323 000 pacientů léčeno více než 675 000 buněčnými přípravky. Zvyšující se počet podání vlastních buněk svědčí o rozvoji zcela nového medicínského odvětví. Jedná se o sektor, který je velice bezpečný a přitom efektivní v léčbě různých onemocnění s potenciálem významně zlepšovat zdravotní stav v celosvětovém měřítku. Nejvíce případových studií se odehrává v Asii a Austrálii. Kromě toho se odhaduje, že od 80. let 20. století do roku 2012 bylo pouze ve Spojených státech amerických léčeno kmenovými buňkami přibližně milion pacientů.
V České republice není zatím, kromě transplantací krvetvorných buněk, podání vlastních buněk v regenerativní medicíně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. I přesto ho pacienti vyhledávají a podstupují jako samoplátci. Čeští vědci totiž patří ve výzkumu i v klinických aplikacích kmenových a regenerativních buněk k nejaktivnějším na světě a podílejí se na významných evropských případových studiích. I proto se letos v říjnu uskutečnil již třetí ročník konference s názvem „Stem Cells and Cell therapy: From research to modern clinical application“. Konference se konala ve spolupráci s předními českými i slovenskými pracovišti zabývajícími se výzkumem i klinickými aplikacemi v oblasti kmenových buněk. Nově zde vystoupili i mladí tuzemští vědci, kteří měli možnost představit svou práci. Právě rozšíření buněčných terapií mezi mladé odborníky je klíčové pro rozvoj tohoto oboru.
V případě artrózy může podání buněk pomoci pacientům a zároveň ulevit i státní kase
Kmenové a regenerativní buňky se dnes celosvětově využívají například v plastické chirurgii, stomatochirurgii, neurologii a velmi dobré výsledky vykazují také u ortopedických pacientů. Právě v případě artrózy můžeme zaznamenat až 80% úspěšnost při úplném potlačení degenerativních změn kloubů. Čím dříve přistoupíme k podání buněk, tím lepší je klinický efekt. Při včasné aplikaci buněk můžeme uchovat veškeré funkce kloubu postiženého artrózou, zlepšit kvalitu života a zabránit nebo významně oddálit operaci umělého kloubu. Vzhledem k četnosti artrózy v populaci, která jenom v České republice trápí téměř 2 miliony lidí, je buněčná terapie moderní, bezpečnou a přitom velice efektivní alternativou k současným zavedeným medicínským postupům. Navíc může státní kase značně ulevit vzhledem k vysokým nákladům, které musí zdravotní systém vynakládat na současné standardní postupy.
Autor komentáře: Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D., prezident Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI); místopředseda České společnosti pro genovou a buněčnou terapii; jednatel společnosti Cellthera, s.r.o.
O společnosti Cellthera
Společnost Cellthera je zdravotnické zařízení, které se specializuje na využití kmenových a regenerativních buněk z tukové a pojivové tkáně, tzv. buňky stromální vaskulární frakce (SVF). Zařízení vzniklo v roce 2010 a využívá nejnovějších vědeckých poznatků, které vycházejí z jeho vlastního výzkumu v oblasti regenerativní medicíny a buněčných technologií. Cellthera je registrována Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako tkáňové zařízení a zároveň je členem Mezinárodního konsorcia pro buněčnou terapii a imunoterapii (ICCTI). Filozofií společnosti je vědecký přístup k využití kmenových buněk v klinické praxi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva