Zákon o návykových látkách ukládá osobám pěstující rostliny technického konopí a máku setého předávat celnímu úřadu hlášení o výměrech osetých či osázených pozemků a následně o množství sklizeného technického konopí a máku. Česko je jedním z největších producentů a vývozců máku na světě. Každoročně proto maková pole lákají narkomany, kteří v nich hledají dostupný zdroj opia. V tuzemsku je však povoleno pěstování pouze neopiového máku určeného výhradně pro potravinářské účely. Tento mák smí obsahovat maximálně 0,8 % morfinu u něhož je, dle odborníků, možný halucinogenní účinek nicotný. Podobná pravidla pro pěstování platí i u technického konopí u kterého nesmí množství THC přesáhnout 1 %. Toto konopí se pak dále využívá v potravinářství, stavebnictví, kosmetice nebo v textilním průmyslu. U obou těchto plodin by při překročení maximálního povoleného obsahu omamných a psychotropních látek hrozilo jejich nelegální zneužití. Moravskoslezští celníci proto provádí namátkové kontroly s odběrem vzorků, které následně vyhodnocují v laboratořích.
Celní úřad pro Moravskoslezský kraj eviduje ve své působnosti celkem 62 pěstitelů máku setého a 9 pěstitelů technického konopí, u kterých každoročně provádí odběry plodin pro provedení analýzy obsahu THC či opia v rostlinách.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva