Na základě získaných analytických informací kontrolovali celníci vytipované subjekty ve všech ekonomických odvětvích. Jednalo se především o oblast ubytování, stravování, automobilový průmysl, zpracovatelský průmysl atp. Akce se průběžně zúčastnilo 581 celníků, kteří provedli 102 kontrol a v 68 případech zjistili porušení právních předpisů na úseku zaměstnávání cizinců.
Při kontrolních akcích celníci odhalili 607 cizinců, u kterých zjistili porušení zákona. Zaměstnavatelé v 299 případech nesplnili informační povinnost vůči příslušné Krajské pobočce úřadu práce. Šedesát sedm cizinců vykonávalo práci bez platného povolení k pobytu na území ČR a dvě stě čtyřicet jedna jich nemělo platné povolení k zaměstnání či zaměstnaneckou kartu.
Nejvíce případů podezření z nelegální činnosti cizinců zjistily Celní úřady pro Plzeňský kraj (113), Středočeský kraj (46), Královéhradecký kraj (21) a Celní úřad pro hl. město Prahu (16). Nesplnění informační povinnosti u cizinců z EU či neinformování o nástupu zaměstnání u cizinců ze „třetích zemí“ nejčastěji zjistily Celní úřady pro Plzeňský kraj (75), Středočeský kraj (69), Pardubický kraj (59) a Celní úřad pro hl. město Prahu (25).
Odhalená porušení vybraných ustanovení zákona o zaměstnanosti postoupí celníci místně příslušným Oblastním inspektorátům práce k zahájení správního řízení. Zaměstnavatelům, kteří umožnili cizincům výkon nelegální práce, hrozí sankce až do výše 10 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.