Celní správa: Krácení daní při obchodech s mobilními telefony

29.11.2020 14:03 | Zprávy

?Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování (NCOZ), kteří společně s celní správou a s finanční správou pracují metodou tzv. Daňové Kobry, od minulé středy prováděli úkony trestního řízení, které se týkaly rozsáhlého krácení daní v oblasti obchodování s mobilními telefony.

Celní správa: Krácení daní při obchodech s mobilními telefony
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Prověřování bylo od počátku vedeno příslušníky Sekce 03 – Pátrání Generálního ředitelství cel. Komplexní zadokumentování odhalené trestné činnosti by bylo značně ztíženo bez analytické podpory a součinnosti ze strany Finančního analytického úřadu a Finanční správy.

Podle výsledků prověřování řetězce obchodů se zbožím, na které se obecně vztahuje přenesená daňová povinnost (tzv. „reverse charge") při zdanitelném plnění nad 100.000,- Kč za kalendářní den, mělo docházet k úmyslnému obcházení této povinnosti tím způsobem, že odběratelé zboží, konkrétně tuzemští obchodníci s mobilními telefony, měli po dohodě s dodavateli navodit zdání, že se jedná o zdanitelné plnění v objemu nižším než 100.000,- Kč. Dodavatelé mobilních telefonů, konkrétně společnosti s účelově dosazenými statutárními zástupci v postavení tzv. bílých koní, pak namísto odvedení DPH z prodeje tohoto zboží měli zaúčtovávat fiktivní nákladové faktury, čímž se měli vyhnout odvodu DPH. Uvedená trestná činnost měla být prováděna dlouhodobě, a to nejméně od roku 2016 do současnosti.

Do realizace případu s krycím názvem MAGNET se zapojilo více než 200 policistů NCOZ a příslušníků Generálního ředitelství cel. Na akci se dále podíleli i specialisté Kriminalistického ústavu.

Kriminalisté provedli 21 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. V rámci realizace případu bylo zadrženo 13 osob, které byly následně i obviněny. Trestní stíhání je vedeno pro trestný čin „zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby". Způsobená škoda dle našich závěrů přesahuje 193 milionů korun.

V rámci úkonů došlo v ČR k zajištění majetku v hodnotě cca 13,5 milionů korun (cca 1,8 milionů korun bylo zajištěno v hotovosti).

Věc dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze. Trestní stíhání obviněných je vedeno na svobodě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

16:14 DPP hledá zhotovitele elektrifikace autobusových linek č. 131 a 176

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v těchto dnech vypsal dvě veřejné zakázky na zhotovitele výstavby…