Největší podíl na této částce měla spotřební daň z minerálních olejů, a to 20 miliard korun. Bezmála 202 milionů korun celníci vyinkasovali na dani z šumivého vína, 19 milionů činil příjem na dani z lihu a lihovin. Více než šest milionů utržili celníci na dani z piva a dalších téměř šest milionů korun na spotřební dani z tabákových výrobků. Nárůst ve výběru spotřebních daní zaznamenali ústečtí správci zejména u zajištěných nelegálních tabákových výrobků, a to o téměř tři miliony korun.
Dalších 391 milionů korun vybrali ústečtí celníci na cle ze zboží dovezeného ze zemí mimo EU, což je oproti předchozímu roku nárůst o 97,5 milionu korun.
Významný byl i výběr takzvané energetické či ekologické daně, tedy daně ze zemního plynu, pevných paliv a elektřiny, který činil téměř 202 milionů korun.
V rámci dělené správy, kdy pracovníci celního úřadu vybírají poplatky a vymáhají pokuty, které subjektům a fyzickým osobám ukládají jiné státní organy či instituce, bylo odvedeno dalších 627 milionů korun (nárůst oproti předchozímu roku o 98,5 milionu korun). Nejvyšší podíl na této částce, a to 281 milionů korun, připadl poplatkům dle zákona o odpadech. Následovaly poplatky dle zákona o ochraně ovzduší (93 mil. Kč), poplatky za odběr podzemních vod (70 mil. Kč) či pokuty uložené na místě v příkazním řízení (46,3 mil. Kč).
Fiskální výběr Celní správy ČR v roce 2022 činil téměř 166 miliard korun. Tisková zpráva GŘC ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva